
Czytaj i twórz! – moja lista książek dla osób kreatywnych
Czytanie książek ma wiele zalet (sprawdź moją infografikę), jedną z nich jest rozwijanie kreatywności. Każda książka ma potencjał kształtowania i pobudzania wyobraźni. Są książki, które szczególnie wpływają na naszą kreatywność. Książki, które sama czytałam i polecam wszystkim kreatywnym osobom, wszystkim osobom, które zajmują się szeroko pojętym tworzeniem.
Książki te podzieliłam na osobne kategorie.
Książki o kreatywności
To książki rozwojowe o tematyce kreatywności, w których można znaleźć szereg rad dotyczących tego, jak rozwijać i wspierać kreatywność.
Austin Kleon „Twórcza kradzież. 10 przykazań kreatywności” oraz „Rób swoje. 10 sposobów na kreatywność w każdym czasie”
To mój ulubiony autor piszący na tematy około-kreatywne. Jego książki są zazwyczaj niewielkie, ale wypełnione treścią. Austin Kleon jest propagatorem koncepcji, że wszelkie wytwory kreatywności są odbiciem istniejących już dzieł, o tym m.in. można przeczytać w książce „Twórcza kradzież”. Natomiast osobiście uwielbiam książkę „Rób swoje” (zresztą napisałam o niej kiedyś osobny wpis à tu przeczytasz) oraz czekam na polską wersję „Show your work”.
Julia Cameron „Droga artysty”
Dla niektórych kultowa pozycja dotycząca kreatywności, skierowana do osób, które pragną być bardziej twórcze w jakiejkolwiek sferze życia. Zawiera szereg praktycznych narzędzi i ćwiczeń rozwijających kreatywność i pomagających usuwać przeszkody, które ową kreatywność blokują. Najbardziej chyba takimi popularnymi koncepcjami Julii Cameron są tzw. poranne strony (czyli zapisywanie rano ok. 3 stron tym, co akurat przyjdzie do głowy) i artystyczne randki samą sobą.
Elizabeth Gilbert „Wielka magia”
Bardzo przyjemna lektura, inspirująca książka w formie luźnych esejów. W niej znajdziesz m.in. niezapomnianą ideę, aby wdać się w gorący romans ze swoją kreatywnością, a własną twórczość traktować jak… kochanka 😉
Książki o artystach i twórcach
Któż nie lubi zaglądać za kulisy pracy innych osób? W ten sposób możemy poznać tajniki czyjejś kreatywnej pracy i przekuć to w inspirację do własnego działania.
W książce „Codzienne rytuały. Jak pracują wielkie umysły” Masona Curreya znajdziemy opisy sposobów pracy wielu znanych i cenionych twórców m.in. Beethovena, Woody’ego Allena, Igora Strawińskiego… Niektórzy z nich mają/mieli naprawdę zaskakujące sposoby na rozpoczęcie kreatywnej pracy. Tu tak naprawdę dowiadujemy się, że tak naprawdę nie ma jednego przepisu na kreatywność. Polskim odpowiednikiem tej książki jest natomiast seria „Jak oni pracują rozmowy z polskimi twórcami” Agaty Napiórskiej. Książka ma formę wywiadów z polskimi twórcami, co jest fajne, bo można dowiedzieć się naprawdę ciekawych rzeczy z pierwszej ręki.
A jeśli już jesteśmy przy wywiadach, to mam zbiory wywiadów z twórcami dziedziny, która szczególnie mnie interesuje: „Ten łokieć źle się zgina. Rozmowy o ilustracji” Sebastiana Frąckiewicza oraz “Nie ma się co obrażać. Nowa polska ilustracja” Patryka Mogilnickiego. Uwielbiam, gdy w tego typu książkach – w wypowiedziach innych twórców – można znaleźć cząstkę siebie, dowiedzieć się, że np. z jakimś problemem zawodowym nie jestem sama.
W kategorii książek o artystach nie może zabraknąć biografii i autobiografii.
Lubię, gdy autobiografie czy biografie zawierają nie tylko szczegóły z życia (można dowiedzieć się wtedy, jakie doświadczenia, jakie wydarzenia stoją za danymi dziełami), ale i informacje dotyczące twórczości, interpretacje czy opisy w jaki sposób dany artysta pracował. Moim absolutnym hitem w tej dziedzinie jest książka „Pokonać mur. Wspomnienia” Mariny Abramović. Piękna i poruszająca książka, w której można znaleźć wiele informacji o tym, jak wygląda proces twórczy znanej performerki. A ostatnio z fascynacją przeczytałam biografię polskiej rysowniczki – Anny Gosławskiej-Lipińskiej, pseudonim Ha-Ga – autorki licznych obrazków satyrycznych publikowanych w czasopiśmie „Szpilki”. Chodzi tu o książkę Agaty Napiórskiej “Ha-Ga. Obrazki z życia”. Książka jest świetnie napisana i zawiera mnóstwo kolorowych reprodukcji dzieł rysowniczki.
Książki o tym, jak zarządzać pomysłami
Osoby kreatywne zazwyczaj mają tysiąc pomysłów na minutę i czasami sporym wyzwaniem jest ogarnięcie tych pomysłów, zarządzanie nimi i realizowanie ich w skupieniu.
Natłok pomysłów, inspiracji – jak w tym wszystkim się połapać? Dla mnie, jako osoby bardzo kreatywnej poniższe książki okazały się bardzo pomocne, dlatego postanowiłam dać je w moim zestawieniu.
„Esencjalista. Mniej, ale lepiej” Grega McKeowna to książka, która na pewnym etapie najbardziej wpłynęła na to, jak działam. To przez tę książkę sukcesywnie zawężałam ofertę moich usług, żeby robić tylko to, co jest moim największym spełnieniem – tworzyć kobiece ilustracje. „Jeśli istnieje jedna rzecz, którą robisz z pasją i potrafisz przy tym dać z siebie wszystko, nie powinieneś robić nic innego” – tak w skrócie można by opisać ideę esencjalizmu. W książce znajdziemy wiele wskazówek dotyczących tego, jak wdrażać ją w życie, jak zdecydować, czemu powinniśmy się poświęcić i jak nie żałować tego, z czego musimy zrezygnować.
Bardzo podobną koncepcję można znaleźć w książce „Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć” Gary’ego Kellera i Jaya Papasana.
W dzisiejszych czasach, pełnych różnego rodzaju bodźców i przeszkadzajek (np. powiadomień w telefonie) umiejętność skupienia jest na wagę złota. Zwłaszcza w kontekście kreatywności – nie tylko generowania, ale i realizowania pomysłów. Zauważyłam, że skupienie jest mi potrzebne w perspektywie długoterminowej – aby realizując jakiś pomysł nie dać się rozpraszać innym pomysłom. Skupienie jest również potrzebne “tu i teraz” – działanie bez rozpraszaczy, sprawne realizowanie zadań, bycie w pełni obecną zarówno gdy pracuję, jak i gdy odpoczywam.
W książce “Wolna głowa. Jak zadbać o swoją koncentrację i kreatywność” Volker Busch wychodzi z założenia, że nasza kreatywność potrzebuje czasu, kiedy jesteśmy sami ze swoimi myślami, co w obecnych czasach, kiedy w każdej wolnej chwili bierzemy telefon do ręki, jest bardzo rzadko praktykowane. Autor podpowiada, jak odzyskać swoją uwagę i świadomie nią sterować. Sporo przydatnych wskazówek, jak w skupieniu realizować swoje pomysły znajdziesz też w książce „Skup się. Cztery szybkie i proste strategie pozwalające uporać się z prokrastynacją na zawsze” Keitha Abrahama.
Mam nadzieję, że moje zestawienie książek dla osób kreatywnych okazało się przydatne 🙂 A może Ty też masz jakieś książki do polecenia w tym temacie?