Na blogu

Wciśnij enter aby wyszukać

Oceniaj książkę po okładce – czyli o tym, dlaczego ważny jest dobry projekt okładki książki

Gosia Zimniak - ilustracje / KOMUNIKACJA WIZUALNA  / Oceniaj książkę po okładce – czyli o tym, dlaczego ważny jest dobry projekt okładki książki
projekt okładki książki

Oceniaj książkę po okładce – czyli o tym, dlaczego ważny jest dobry projekt okładki książki

Na pewno znasz to powiedzenie: „nie oceniaj książki po okładce”. Przypomina nam ono, żeby nie wyciągać pochopnych wniosków na podstawie wyglądu czyjegoś/czegoś. Jednak w przypadku książek, okładka jest naprawdę ważna. Dlaczego?

Funkcje okładki książki

Zacznijmy od podstaw. Jakie są, według mnie, funkcje okładki książki? I jak przekładają się one na to, czy projekt okładki jest dobry?

Funkcja informacyjna – to na okładce znajdują się wszelkie informacje o książce: tytuł, autor, wydawnictwo, czasami jest jakiś krótki blurb – słowna rekomendacja lub krótkie streszczenie książki mające na celu zachęcić do sięgnięcia po książkę.

Informacje, które powinny znaleźć się na okładce książki:

  • tytuł (podtytuł, jeśli jest),
  • imię i nazwisko autora/ autorów,
  • cena książki,
  • nazwa wydawcy,
  • kod kreskowy i ISBN,
  • teksty, służące promocji (dodatkowo, nie jest to wymagane)

Odpowiedni projekt okładki książki zapewnia czytelność i przejrzystość tych wszystkich elementów.

Funkcję informacyjną może pełnić też warstwa wizualna okładki. Bo jak mówi inne powiedzenie (którego akurat nie będę obalać) „obraz jest wart 1000 słów”. Odpowiednią grafiką na okładce możemy przekazać takie informacje, jak m.in.: dla kogo jest ta książka, jaki jest jej gatunek i klimat (inne obrazy i kolory znajdą się na okładce kryminału lub thrillera, inne na okładce romansu).

Buduje tzw. pierwsze wrażenie – okładka to pierwsza rzecz, jaką widzimy patrząc na książkę. W księgarni, na półce pełnej książek (lub w księgarni internetowej) projekt okładki książki jest najskuteczniejszym sposobem na przyciągnięcie uwagi ludzi.

Funkcja sprzedażowa – aspekt, którego w dzisiejszym świecie nie jesteśmy w stanie bagatelizować. Obecnie rynek książki jest ogromny, półki w księgarniach uginają się od nowości (swoją droga ciekawe jak to się ma w odniesieniu do spadającego czytelnictwa). To jasne, że autor/wydawnictwo chce, żeby jego książka się sprzedawała. To dzięki ciekawej i wyrazistej okładce książka przyciąga uwagę, może sprawić, ze ktoś po nią sięgnie. Obecnie wiele rzeczy kupujemy oczami. A okładkę książki można porównać do opakowania produktu.

Wpływa na przyjemność obcowania z książką -d niektórych osób warstwa wizualna książki jest naprawdę ważna. To osoby, które po prostu lubią ładne przedmioty, które szczycą się swoją domową biblioteczką, które po prostu lubią książkę jako przedmiot – dotykać ją i… wąchać (to ja!). Tutaj do gry wchodzi także druk, oprawa i różne wzbogacenia druku (jak złocenia, wytłuszczony błyszczącą folią tytuł). Wszystko to sprawia, że książka może być małym dziełem sztuki, a obcowanie z nią będzie wielką przyjemnością dla wszystkich zmysłów.

Okładka książki a trendy

Na to, czy projekt okładki jest dobry wpływa wiele rzeczy, między innymi trendy. Widoczne jest to szczególnie wśród książek danego gatunku. Bez problemu znajdziemy mnóstwo okładek z danego gatunku wyglądających tak samo. Z jednej strony wielbiciel tego gatunku lubi sięgać po coś, co dobrze zna (podświadomie pewnie myśli, że skoro czytał już książkę podobnie wyglądającą i mu się podobała, to tym razem też się nie zawiedzie), z drugiej strony jest potrzeba wyróżnienia się na tle innych książek. I tu warto postawić na profesjonalny projekt uwzględniający wszystkie funkcje książki i jej elementy.

Co wpływa na to, że projekt okładki książki jest dobry?

Przemyślana i dopracowana typografia

Ważny tutaj jest sam wybór krojów pisma zastosowanych w projekcie okładki. Musi to być krój pisma łatwy do odczytania, ale przy tym ciekawy, oryginalny (nie oklepany). Wszelkie elementy tekstowe na okładce powinny być czytelne w odniesieniu do tła, dlatego ważna jest tutaj zastosowana kolorystyka. Liczy się też rozmiar – odpowiednio duże napisy, gdyż w internetowych księgarniach na stronie głównej najczęściej widzimy tylko miniaturki okładek.

Ciekawa grafika

Jeśli chodzi o warstwę graficzną, mamy szeroki wachlarz możliwości. Na okładce książki może się znaleźć zdjęcie, ilustracja, bardziej abstrakcyjna grafika, kolaż lub sama typografia.

Z racji tego, że zajmuję się tworzeniem graficznych okładek książek, opowiem tutaj właśnie o zastosowaniu ilustracji na okładce.

Ilustracje są wszechstronne i elastyczne. Można stworzyć ilustrację, która odda historię, sens i dany przekaz. Ilustracje są świetne w pokazywaniu bardziej abstrakcyjnych pomysłów.

Przykładowo, ilustracja na okładkę książki Karoliny Kizińskiej to konkretny motyw – Karolina nakłada na swoją czytelniczkę pelerynę mocy (czyli przekazuje wiedzę i daje kopniaka do działania w biznesie online w swojej książce). Można by zrobić tego typu zdjęcie, ale byłoby to zbyt dosłowne i w rezultacie nie wyglądało by dobrze.

ilustracja na okładkę

W przypadku tego typu graficznych okładek można zdecydować się na pojedynczą ilustrację lub na kilka mniejszych rysunków, które współpracują ze sobą, aby opowiedzieć historię.

Nawiązanie do treści, przedstawienie jej klimatu i sensu

Okładka powinna przekazywać potencjalnym odbiorcom informacje o książce. Jednak jest to mała powierzchnia, która nie powinna być zagracona (pamiętajmy o czytelności i przejrzystości!), dlatego trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy zdradzaniem wszystkiego, a dawaniem zachęty, budowaniem napięcia i zainteresowania. Zdecydowanie jednak, okładka powinna być utrzymana w klimacie książki.

Poniżej okładka książki “Biznes mamy. Poradnik o działalności nierejestrowanej” Joanny Rułkowskiej. Projekt sugeruje tematykę (biznes, macierzyństwo), a sama autorka książki napisała komentarz: “Niby nie ocenia się książki po okładce, ale…wiele osób mi pisze że Twoje dzieło wyraża więcej niż 1000 słów. Idealna okładka, która wspiera i pokazuje co będzie czekać na czytelnika“.

okładka graficzna

 

Jak okładką oddać klimat i podkreślić charakter danej książki? Warto pomyśleć o najważniejszym motywie lub elemencie. Co wyróżnia daną książkę? Może wyjątkowe miejsce akcji, jak w przypadku książki Katarzyny Bester „Cztery cappuccino i Johnnie” – miejsce akcji jest Rzeszów i na okładce znalazł się właśnie pomnik z tego miasta. Co więcej, dosyć kontrowersyjny pomnik, co może jeszcze bardziej intrygować i zachęcać do sięgnięcia po książkę.

projekt okładki książki

 

Podsumowując, dobry projekt okładki książki przyciąga wzrok czytelnika, wzbudza jego zainteresowanie i informuje, o czym jest książka.

Oczywiście są wspaniałe dzieła literackie ubrane w takie sobie okładki… Ale skoro można mieć super okładkę do super treści – dlaczego tego nie wykorzystać?

Masz właśnie taką super treść i chcesz, żeby miała odpowiednią oprawę graficzną, stworzoną przez profesjonalistę? Zapraszam do kontaktu! Stworzę dla Ciebie projekt okładki książki, który będzie spełniać wszystkie funkcje dobrego projektu.
Dlaczego warto wybrać mnie do projektu okładki książki?

⇒ Dzięki temu, że samodzielnie rysuję elementy graficzne, tworzę oryginalne i doskonałe pod względem artystycznym projekty okładek, w tym modne obecnie graficzne, ilustracyjne okładki.

⇒ Współpracuję z klientem uwzględniając jego wytyczne, sugestie, ale doradzam i proponuję też własne rozwiązania.

⇒ Masz swój pomysł na okładkę? Super! Z przyjemnością zrealizuję go dla Ciebie. Mogę zrealizować Nie masz w ogóle pomysłu na to, jak ma wyglądać okładka Twojej książki? Zdaj się na mnie i moją pomysłowość. Przygotuję dla Ciebie kilka zupełnie różnych projektów/szkiców, abyś miał w czym wybierać.

⇒ Mogę przygotować projekt całej okładki i stron tytułowych. Zyskasz dzięki temu projekt spójny pod każdym względem. Przygotuję również plik do druku.