Na blogu

Wciśnij enter aby wyszukać

Moje zawodowe podsumowanie 2022 roku

Gosia Zimniak - ilustracje / BIZNES  / Moje zawodowe podsumowanie 2022 roku

Moje zawodowe podsumowanie 2022 roku

Czas na moje zawodowe podsumowanie 2022 roku. A był to rok … hmm… pełen skrajności. O tym, jakie zawodowe marzenia udało mi się zrealizować, jakie wyzwania podjęłam, co wyszło i co nie wyszło – przeczytasz w tym wpisie. A na koniec kilka słów o tym, co planuję na 2023 rok.

Zacznijmy od tego, że jak napisałam – 2022 rok obfitował w skrajności. Co to oznacza? Projekty z marzeń przeplatały się z projektami, które z jakiś powodów nie wypalały. Były momenty totalnego braku klientów i momenty, kiedy nie wiadomo w co włożyć ręce.

Jednak wyłapując te lepsze momenty, oto trzy najważniejsze dla mnie kwestie związane z moją pracą w 2022 roku.

Tworzenie okładek graficznych do powieści

W 2022 roku spełniło się moje marzenie o stworzeniu okładek do powieści obyczajowych. Sama bardzo lubię czytać tego typu książki, więc to dla mnie dodatkowy plus takiej roboty 😉

Graficzne okładki powieści adresowanych dla dorosłych są teraz bardzo modne, dlatego dodatkowym zadaniem jest tutaj stworzyć okładkę, która będzie się wyróżniać.

Stworzyłam okładkę do książki „Zostaliśmy na lodzie” Klaudii Bianek wyd. Czwarta Strona. Moim zadaniem było zaprojektowanie całej okładki, stron tytułowych i przygotowanie plików do druku.

Oraz okładkę do książki „Cztery cappuccino i Johnnie” Katarzyny Bester (wyd. Czwarta Strona, seria Bezwstydna), premiera książki 11 stycznia!

 

Zaprzyjaźnianie się ze składem i praca w InDesignie

Moje największe dzieło 2022 roku to bez wątpienia Kalendarz Kadrowca 2023 Karoliny Niedzielskiej. Co w nim takiego wyjątkowego? Pod kątem graficznym jest całkowicie przygotowany przeze mnie. Stworzyłam nie tylko projekt okładki i ilustracje (to już wcześniej robiłam do publikacji Karoliny Niedzielskiej), ale i zaprojektowałam layout wszystkich rozkładówek, złożyłam całość i przygotowałam plik do druku. Uff! Wymagało to ode mnie uruchomienia InDesigna – programu do składu publikacji, z którym to styczność miałam ostatnio 11 lat temu podczas studiów podyplomowych z grafiki. Bardzo się cieszę, że mogłam wykonać taki projekt, mieć kontrolę nad tym jak wszystko w projekcie wygląda. Powstał bardzo ciekawy autorski kalendarz. Klientce chyba tak się spodobały przygotowane przeze mnie projekty rozkładówek dziennych, że każdy dzień tygodnia jest inny. Do tego moim zadaniem było powprowadzanie ciekawostek kadrowych, które pojawiają się każdego dnia. Bardzo wymagający, duży projekt, ale też moja satysfakcja ogromna!

projekt kalendarza

Myślę, że ten kierunek ze składem i tworzeniem tego typu publikacji będę chciała rozwijać w 2023 roku. Czasami odzywają się do mnie w sprawie ilustracji osoby, które chcą wydać jakiś kalendarz/notes, ale nie mają jeszcze osoby od składu. Teraz mogę zaproponować nie tylko moje ilustracje, ale i funkcjonalne pomysły oraz umiejętność złożenia całej wizji tego typu produktu w całość.

Poniżej rozkładówki z Kalendarza Kadrowca.

projekt kalendarza

projekt kalendarzaprojekt kalendarza

Girl power!

Najliczniejszą grupę moich klientów już od dawna stanowią przedsiębiorcze kobiety. W tym roku ten „trend” też się mocno ujawnił. Parę tegorocznych projektów utrzymanych było właśnie w duchu kobiecej przedsiębiorczości.

Do tych projektów należy współpraca przy publikacjach wspomnianej wcześniej Karoliny Niedzielskiej – oprócz kalendarza, w 2022 roku wyszła książka „Świadectwo pracy” z moją okładką i ilustracjami.

Stworzyłam też ilustrację na okładkę książki „Superkobiety onlajnu, czyli jak się spełnić w biznesie (online) Karoliny Kizińskiej. Ideą tej książki jest wspieranie przedsiębiorczości kobiet. O kulisach współpracy przy tej okładce przeczytasz w tym wpisie.

Stworzyłam projekt okładki książki „Biznes mamy. Poradnik o działalności nierejestrowanej” Joanny Rułkowskiej. Ta książka to kompendium wiedzy wiedzy prawnej, księgowej i macierzyńskiej, pomaga wszystko zorganizować i poukładać tak, aby prowadzić swój mały biznes ze spokojem i sukcesem. Idea książki bardzo mi bliska, bo sama łączę macierzyństwo z prowadzeniem własnego biznesu. O kulisach powstawania okładki przeczytasz w tym wpisie. A to cudne zdjęcie Joanny z jej książką jest autorstwa fotografki Julity Korczak.

W 2022 roku stworzyłam też ilustracje do drugiej książki kolejnej super przedsiębiorczej kobiety – Aleksandry Pakuły – “Z klasą w biznesie” (więcej możesz zobaczyć w moim portfolio)

A pod koniec 2022 roku miałam przyjemność stworzyć grafiki dla nowo powstającej marki Dziewczyny w spódnicach. Dziewczyny produkują i sprzedają rzemieślniczą, naturalną granolę. Ja miałam okazję stworzyć dla nich portret wykorzystywany jako logo/awatar oraz ilustrację o postanowieniach noworocznych, na ilustracji również pojawiły się właścicielki marki. Trzymam kciuki!

Sklep internetowy

W 2022 roku podjęłam (hmm, kolejną już) próbę wyjścia z ofertą moich produktów. W połowie roku założyłam sklep internetowy i wypuściłam autorską kolekcję plakatów o tematyce kawowej. Przedsprzedaż poszła całkiem obiecująco, jednak na tym się skończyło. Sprzedaż gotowych produktów przy niezbyt dużej społeczności to ciągle dla mnie wyzwanie, a może po prostu nie umiem sobie połączyć tego w głowie – promowania usług i plakatów.

W sklepie pojawiły się też gotowe grafiki cyfrowe, które sprzedaję też w sklepie na Etsy. Etsy skierowane jest zdecydowanie na rynek zagraniczny, myślałam, że za pośrednictwem mojego sklepu zainteresuję też polskich klientów tego typu produktami. W miesiącu otwarcia mojego własnego sklepu pobiłam rekord sprzedaży na Etsy.

Kwestia sklepu jeszcze do przemyślenia w 2023 roku.

Plany na 2023 rok

Przede wszystkim zadbać trochę bardziej o komunikację marketingową. Na początku pisałam o skrajnościach w mijającym roku, myślę, że uporządkowanie moich działań promocyjnych pomoże mi zawalczyć z tymi skrajnościami w mojej działalności (moje dotychczasowe działania również obfitowały w skrajności, były bardzo nieregularne – najpierw okres publikowania na maksa wszędzie, a następnie spore przerwy). Planuję bardziej skupić się na stronie internetowej – odkurzyć blog, wystartować w końcu na serio z newsletterem.

Do oferty wskoczy całościowe przygotowanie publikacji do druku – tak jak opisywany przeze mnie Kalendarz Kadrowca. Dlatego już tutaj daję znać, że jeśli masz pomysł na fajny notes, planner, kalendarz – odezwij się do mnie!

Patrzę właśnie na leżącą na moim biurku książkę “Cztery cappuccino i Johnnie”, która to dotarła do mnie wczoraj i myślę jak bardzo chciałabym w 2023 roku kontynuować pracę przy książkach.

 

CHCESZ WSPÓŁPRACOWAĆ ZE MNĄ W 2023 ROKU? NAPISZ, A WYŚLĘ TOBIE MOJĄ OFERTĘ: KONTAKT@GOSIAZIMNIAK.PL