Na blogu

Wciśnij enter aby wyszukać

Piszesz lub wydajesz książkę? Zobacz, co jako ilustratorka mogę dla Ciebie zrobić!

Gosia Zimniak - ilustracje / KOMUNIKACJA WIZUALNA  / Piszesz lub wydajesz książkę? Zobacz, co jako ilustratorka mogę dla Ciebie zrobić!

Piszesz lub wydajesz książkę? Zobacz, co jako ilustratorka mogę dla Ciebie zrobić!

Ostatnio wśród moich realizacji królują projekty książkowe. Bardzo je lubię i one szczególnie dają mi satysfakcję, bo po prostu uwielbiam książki. Uwielbiam czytać i uwielbiam książki jako fizyczny przedmiot (dotyk papieru, zapach druku 😉 ).

Wiadomo, ładnie wydaną książkę, z odpowiednią oprawą graficzną czyta się przyjemniej. Ale jest jeszcze kilka innych powodów, dla których warto zadbać o oprawę graficzną książki. Przede wszystkim, grafiki i ilustracje w książce mogą świetnie wspierać tekst – w czytelny i przejrzysty sposób przedstawiać to, co najważniejsze. Odpowiednia oprawa graficzna książki  przyciąga uwagę (w końcu okładka to pierwsza rzecz, jaką widzimy – zarówno na półce w księgarni, jak i w internecie), a co za tym idzie pomaga dotrzeć do określonego czytelnika.

Piszesz lub wydajesz książkę? Zobacz, co jako ilustratorka i graficzka, mogę dla Ciebie zrobić, aby zachwyciła ona Twoich odbiorców!

Ilustracja na okładkę

Niby nie powinno oceniać się książki po okładce, ale wiadomo, okładka to coś, co pierwsze widzi potencjalny odbiorca. Dlatego okładka powinna przyciągać uwagę, ale też oddawać charakter książki.

Poniżej lustracja z okładki książki “Superkobiety onlajnu, czyli jak spełnić się w biznesie (online)” Karoliny Kizińskiej. Utrzymana jest ona w duchu kobiecej mocy i wzajemnego wsparcia.

ilustracja na okładkę

Ilustracja na okładce może bezpośrednio wskazywać na tematykę i treść lub tylko sugerować klimat danej książki. Na pewno w jakimś stopniu powinna przedstawiać to, co możemy znaleźć w środku. Dlatego lepiej nie zamieszczać na okładce jakiejś przypadkowej grafiki (np. wykupiona na portalu ze stockami).

W ilustracyjnym świecie wszystko jest możliwe! 🥰😀Można na przykład jeździć na żyrafie trzymając szakala na smyczy. Takie obrazowanie ma oczywiście swoje uzasadnienie. Szakal i żyrafa to dwa style komunikacyjne, a o komunikacji bez przemocy pisze Agata Baryła w swojej książce. Ja miałam przyjemność stworzyć ilustrację na jej okładkę. Ilustracja świetnie sprawdza się w przedstawianiu wizji i wartości marki lub różnego rodzaju (mniej lub bardziej abstrakcyjnych) idei 😀

ilustracje w biznesie

Rysunkowy portret na okładce

Bardzo często autorzy książek eksperckich i poradników decydują się na okładce książki zamieścić swoje zdjęcie. W niektórych przypadkach rysunkowy portret może być ciekawą alternatywą, jeśli chcemy odejść od dosłowności i uzyskać bardziej artystyczny efekt. Oczywiście wszystko zależy od charakteru książki i jej narracji.

 

Projekt okładki i przygotowanie jej do druku

W mojej ofercie znajduje się także tworzenie całego projektu okładki oraz przygotowanie jej do druku. Zaprojektowana przeze mnie okładka będzie oczywiście zawierała wszelkie niezbędne elementy. Typografia, kolorystyka i ilustracja – wszystko to będzie ze sobą współgrało.

Ilustracje

Ilustracje w książce mogą pełnić różne funkcje. Na przykład funkcję informacyjną, gdy po prostu przedstawiają to, co jest w treści. Takie ilustracje pomagają czytelnikowi zrozumieć coś, budują skojarzenia i sprawiają, że dana treść zapada w pamięć. Jako przykład, ilustracje z książki Aleksandry Pakuły “Z klasą. Vademecum współczesnej damy“. Pierwsza z nich prezentuje, jak elegancko siedzieć, druga – jak prawidłowo nakryć do stołu.

 

Ilustracje mogą mieć też luźniejszy charakter. Wtedy po prostu wzbogacają i urozmaicają tekst oraz budują charakter książki.

Funkcją ilustracji tego typu jest oddziaływanie na wyobraźnię czytelnika, inspirowanie lub zachęcanie do własnych interpretacji. Poniżej ilustracja z książki “Mój świat emocji” Fundacji Teraz Wy.

ilustracje do książek

 

Infografiki

Infografika to forma przedstawiania treści w wizualny sposób. W infografice tekst i obraz współgrają ze sobą – w równym stopniu biorą udział w wyjaśnianiu treści i ułatwianiu zrozumienia. Dlatego infografiki świetnie pasują do książek eksperckich i poradników, gdzie jest dużo wiedzy.

Infografika w książce to ciekawy sposób, aby na przykład podsumować dany rozdział lub przedstawić jakiś wycinek wiedzy.

Infografiki mojego autorstwa znalazły się w książkach eksperckich Roberta Zycha.

Mam duże doświadczenie w tworzeniu infografik – a nawet napisałam o nich książkę „Infografika. Sztuka atrakcyjnego prezentowania treści”.

 

Jak widzisz możliwości jest wiele, aby Twoja książka była doskonała pod względem artystycznym. Dzięki odpowiedniej oprawie graficznej uatrakcyjnisz swoją publikację i podniesiesz jej wartość. Zapraszam do obejrzenia mojego portfolio z projektami książkowymi.

Piszesz lub wydajesz książkę? Porozmawiajmy o współpracy!