Na blogu

Wciśnij enter aby wyszukać

Zapraszam do mojego sklepu na Etsy z gotowymi grafikami

Gosia Zimniak - ilustracje / BIZNES  / Zapraszam do mojego sklepu na Etsy z gotowymi grafikami

Zapraszam do mojego sklepu na Etsy z gotowymi grafikami

Już minął ponad rok odkąd otworzyłam mój sklep na Etsy, a ja jeszcze nie opublikowałam wpisu na ten temat (chociaż już go dawno napisałam). Powiedzmy, że rok działalności i 200 sprzedaż w tymże sklepie to dobry pretekst, żeby nadrobić to niedopatrzenie.

Prowadzę sklep na Etsy (to międzynarodowa platforma sprzedażowa), w którym sprzedaję gotowe grafiki w wersji cyfrowej. Dlaczego zdecydowałam się sprzedawać gotowe grafiki? Dlaczego na Etsy? Co dokładnie możesz u mnie kupić i w jaki sposób? Jakie mam wrażenie po roku działalności sklepu? O tym wszystkim we wpisie. Zapraszam do lektury!

Dlaczego zdecydowałam się sprzedawać gotowe grafiki?

Jak pewnie większość zmian biznesowych, które miały miejsce w ostatnim czasie, zainspirowała mnie sytuacja na świecie, czyli pandemia koronawirusa. Chciałam, żeby to, co robię było po prostu łatwiej dostępne (co oznacza od ręki i za niższą cenę). Jest to też krok w stronę pasywności i automatyzacji mojego biznesu (tutaj również zmotywowało mnie to, że przez miesiące lockdownu byłam z dwójką dzieci u boku). Sprzedaż produktów cyfrowych na Etsy odbywa się automatycznie, bez mojego udziału.

Kupowanie gotowych grafik to rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie. Potrzebujesz jakiejś ilustracji na już? Cliparty to świetne rozwiązanie. Stworzenie ilustracji od zera zajmuje trochę czasu, którego czasami po prostu nie ma.

Uwielbiam ideę personalizacji, niepowtarzalności i tworzenia na zamówienie, jednak zdaję sobie sprawę, że z różnych względów nie zawsze można sobie pozwolić na takie podejście. Dlatego sporo ofert w moim sklepie przygotowałam tak, że można je samodzielnie dostosować do siebie, swojej wizji i marki (korzystając z darmowego programu do grafiki – Canva lub w Photoshopie). Dzięki temu możemy mieć niepowtarzalne grafiki, pomimo tego, że ktoś inny również może skorzystać z tej samej oferty.

Ja natomiast w grafiki na sprzedaż wkładam tyle samo serca i talentu, co w projekty robione na zamówienie. Poza tym mam spory fun tworząc i obmyślając, jaką następną kolekcję grafik stworzyć.

Co możesz kupić w moim sklepie?

Obecnie w moim sklepie na Etsy są następujące kategorie produktów cyfrowych.

Cliparty

To gotowe ilustracje tworzące tematyczne zestawy. Cliparty zapisane są w plikach png bez tła, w wysokiej rozdzielczości do druku (300 dpi).

Zazwyczaj pojedynczy clipart jest gotowy do samodzielnego użycia (można go wkleić np. w publikację). Można wykorzystać go też do stworzenia większej grafiki – dać inne tło, napis itp. Cliparty przygotowałam tak, że można je łączyć ze sobą w obrębie jednego zestawu tworząc własne, bardziej złożone ilustracje. Tak jest w przypadku kolekcji Girlboss Flatlay czy Creative Business Flatlay– z pojedynczych clipartów można tworzyć własne scenki. Kliknij grafiki poniżej, aby przenieść się do sklepu do poszczególnych kolekcji.

 

A poniżej grafika do mediów społecznościowych, którą stworzyłam wykorzystując cliparty z tej kolekcji

 

Zakres tematyczny oferowanych przeze mnie clipartów jest już całkiem spory. Przykładowe zestawy:

Kolekcja clipartów Baby is coming idealna do tworzenia zaproszeń i dekoracji na baby shower.

Kolekcja Make up dla osób zawodowo zajmujących się urodą, makijażem, do różnego rodzaju publikacji i do mediów społecznościowych.

Kolekcja clipartów Female Line Art – utrzymana w bardzo modnym stylu kobiecym i minimalistycznym. Idealna na ceramikę, odzież, artykuły papiernicze (zeszyty, planery) i nie tylko.

Cliparty możesz wykorzystać w projektach prywatnych (np. zaproszenie na urodziny, baby shower) oraz w projektach komercyjnych – zarówno na potrzeby własnego biznesu (projekty materiałów do druku, grafiki do social mediów), jak i do tworzenia produktów na sprzedaż (np. kubki, zeszyty, koszulki z nadrukami, książki). Wszystkie zestawy clipartów mają nieograniczoną licencję komercyjną.

Ikonki – okładki do relacji wyróżnionych na Instagramie

Kolejną kategorią w moim sklepie na Etsy są ikonki do okładek relacji wyróżnionych na Instagramie. Pliki są tak przygotowane i wymierzone, że wystarczy po prostu wgrać je na telefon i zmienić okładkę z poziomu profilu na Instagramie. Przygotowałam na razie różne kategorie tematyczne: biznes, lifestyle, moda i uroda, w gotowych zestawach kolorystycznych. Wszystkie kolekcje ikonek są też dostępne w plikach png bez tła. Dlatego jeśli ktoś chce dać swoje tło, np. w kolorze swojej marki – może to bez problemu zrobić w programach graficznych (kliknij grafiki poniżej, aby przejść do mojego sklepu do konkretnych ofert).

Powyższa kolekcja – Mystical Icons to zdecydowanie hit sprzedażowy mojego sklepu na Etsy.

Rysunkowe ikonki

Niektóre z zestawów rysowanych przeze mnie ikonek są też dostępne w wersji wektorowej – w formatach AI, EPS, SVG, dlatego można je wykorzystywać w profesjonalnych projektach.

Plakaty do samodzielnego wydruku

W związku z tym, że założyłam sobie, że na Etsy będę sprzedawać wyłącznie produkty w formie cyfrowej, do oferty dodałam też pliki z plakatami do samodzielnego wydruku.

Tego typu rozwiązanie ma sporo zalet:

  • nie trzeba czekać na przesyłkę, nie płaci się za przesyłkę (która swoje kosztuje, zwłaszcza przy zamówieniach zagranicznych),
  • niższe koszty przesyłki umożliwiają kupienie większej liczby plakatów i stworzenie dużej galerii ściennej lub częstsze zmienianie wystroju,
  • plik z plakatem od razu trafia do odbiorcy, który drukując plakat na domowej drukarce, praktycznie w ciągu 5 minut od zakupu może mieć go już na swojej ścianie (to tez fajny patent na prezenty w wersji last minute).

Wszystkie pliki z plakatami mają rozdzielczość odpowiednią do druku, można je drukować zarówno w domu, jak i w profesjonalnej drukarni. Formaty plakatów to A4 i A3 (w jednej ofercie zawsze są oba formaty). Plakaty są wyłącznie do użytku prywatnego (możesz wydrukować i powiesić na ścianie, ale nie możesz wydrukować i sprzedawać dalej).

Dlaczego sprzedaję na Etsy?

Etsy to międzynarodowa platforma sprzedażowa. Znaleźć można tam głównie produkty na zamówienie, rękodzieło czy półprodukty do rękodzieła. Małe biznesy wytwarzające różne produkty z duszą mogą znaleźć tutaj także pliki graficzne do wykorzystania w swoim biznesie.

Sprzedawanie na Etsy ma zarówno zalety, jak i wady. Przedstawię jak ja to widzę i co mną kierowało, kiedy decydowałam się na założenie sklepu na Etsy.

Wygoda

Zakładając konto i sklep na Etsy właściwie od razu można dodawać swoje oferty. Nie trzeba nic programować, nic ustawiać, nie trzeba podłączać płatności i robić tych innych stresujących moim zdaniem rzeczy, których wymaga stawianie własnego sklepu, chociażby na WordPressie. Wszystko co potrzebne do sprzedawania już jest. Dlatego wizja wygody niewątpliwie sprawiła, że postanowiłam sprzedawać na Etsy a nie np. zakładać niezależny sklep przy mojej stronie www. Być może tak to się rozwinie, że kiedyś będę widziała sens zakładania własnego sklepu. Obecnie korzystam z gotowych rozwiązań.

Tego typu produkty, które sprzedaję po prostu sprzedaje się na Etsy

Chodzi o to, że sporo osób, które chcą kupić cliparty czy jakieś gotowe grafiki do wykorzystania w swoim małym biznesie szuka ich na Etsy, nie np. w Google… To oczywiście ma też taki skutek, że jest tam spora konkurencja w tej dziedzinie i trudno się wybić ze swoją ofertą. Ale myślę, że można wypracować sobie swoje sposoby na przebicie się, budować przede wszystkim wyjątkowość swojego sklepu i swojej oferty.

Etsy jest na cały świat

Jak już wcześniej wspomniałam, Etsy to międzynarodowa platforma, dzięki czemu znacznie rośnie liczba potencjalnych klientów.

Oczywiście ze sprzedażą na Etsy wiążą się pewne ograniczenia. Po pierwsze, sklep nie jest mój, więc trzeba dostosowywać się do zasad panujących na Etsy. Ponadto Etsy pobiera opłaty za wystawianie ofert i za sprzedaż.

 

Jak zrobić zakupy na Etsy?

Kupowanie na Etsy jest proste i całkowicie bezpieczne.

Jak już wspominałam, Etsy to międzynarodowa platforma. Moje oferty kieruję do osób z całego świata, więc piszę je w języku angielskim. Na szczęście dla polskiego kupującego, platforma jest przetłumaczona na język polski, ceny mogą być podawane w złotówkach.

Na Etsy można kupować bez zakładania konta (płatność odbywa się prze PayPal, a produkt cyfrowy przychodzi na podany mail) lub zakładając konto (wszystkie zakupione produkty cyfrowe są w panelu użytkownika), a płacić za pośrednictwem bezpiecznych płatności.

 

Moje doświadczenia po roku działalności sklepu

Jak pisałam wcześniej, mój sklep obchodził niedawno rocznicę działalności. W tym czasie przygotowałam 72 oferty, przekroczyłam liczbę 200 sprzedaży. Nie zbijam kokosów, ale dochód ze sklepu jest przyjemnym dodatkiem do moich freelancerskich zarobków. W zasadzie też jakoś specjalnie nie promuję tego sklepu, próbuję w mediach społecznościowych, ale nie widzę spektakularnych efektów. Mam wrażenie (a statystyki w zasadzie to potwierdzają), że większość kupujących trafia do mnie prostu z wyszukiwarki Etsy. Czasami mam pomysły i więcej czasu i dodaję dużo nowych ofert, a czasami totalnie nic nie robię i wtedy też są sprzedaże.

Co lubię w moim sklepie na Etsy? Na pewno to, że z moją twórczością trafiam do osób z całego świata, ostatnio miałam okazję zobaczyć moje grafiki w “użyciu” (na stronie i w mediach społecznościowych) i to jest bardzo fajne uczucie.

Moje plany na przyszłość związane ze sklepem? Myślę, że wkrótce eksperymentalnie wejdę na Etsy z ofertą ilustracji na zamówienie, jestem ciekawa jak by mi to poszło.

 

Zapraszam do mojego sklepu na Etsy! Jeśli masz jakąś sugestię, co by mogło się w nim pojawić, np. grafiki z jakiej kategorii tematycznej, to pisz śmiało! Rozważę 🙂 Jeśli masz jakieś pytania o ofertę i proces zakupowy, chętnie odpowiem.