Na blogu

Wciśnij enter aby wyszukać

7 książek rozwojowych, które wywarły na mnie największy wpływ

Gosia Zimniak - ilustracje / ROZWÓJ  / 7 książek rozwojowych, które wywarły na mnie największy wpływ

7 książek rozwojowych, które wywarły na mnie największy wpływ

Rozwój osobisty i praca nad sobą są wpisane w działalność przedsiębiorczej osoby, a także artysty. Inspiracje rozwojowe najczęściej znajduję w książkach. I dzisiaj chciałam pokazać i polecić 7 książek rozwojowych, które najwięcej mi dały, i do których często wracam.

„Esencjalista. Mniej, ale lepiej” Greg McKeown, wyd. MT Biznes

Zdecydowanie jest to książka, która najbardziej wpłynęła na to, jak działam. To przez tę książkę sukcesywnie zawężałam ofertę moich usług, żeby robić tylko to, co jest moim największym spełnieniem – tworzyć kobiece ilustracje.

„Jeśli istnieje jedna rzecz, którą robisz z pasją i potrafisz przy tym dać z siebie wszystko, nie powinieneś robić nic innego” – tak w skrócie można by opisać ideę esencjalizmu. W książce znajdziemy wiele wskazówek dotyczących tego, jak wdrażać ją w życie.

„Wszystko da się ogarnąć” Marie Forleo, wyd. Galaktyka

Wcześniej znałam Marie Forleo z jej filmików i po książce spodziewałam się motywującego kopa. Nie zawiodłam się. A dodatkowo znalazłam w niej jeszcze kilka naprawdę konkretnych biznesowych wskazówek m.in. o tym, jak wygrać z ograniczającymi wymówkami, jak działać pomimo strachu i jak planować. A na dodatek rozdział, któremu przyświeca to ikoniczne powiedzenie Marie Forleo: „Świat potrzebuje tego unikatowego talentu, który tylko ty możesz mu zaoferować”.


“30 dni do zmian” Edyta Zając, wyd. Sensus

Program zmiany proponowany przez Edytę obejmuje 4 tygodnie, każdemu z nich przyświeca inne zagadnienie. W pierwszym tygodniu wyrzucamy zbędne rzeczy (nie tylko stare ubrania, ale i zobowiązania), drugi tydzień dotyczy próbowania czegoś nowego, trzeci – perfekcyjnego stylu życia, czwarty – planowania i organizacji. W każdym w tych tygodni znajdziemy mnóstwo wskazówek i działań, które możemy podjąć.

Ja, przyznaję, nigdy nie przeszłam tego programu, za intensywnie dla mnie, ale pomimo tego bardzo lubię tę książkę i bardzo często po nią sięgam, bo znajduję w niej wiele rozwojowych inspiracji i pomysłów.

„Czas na Twoje mocne strony” Dominik Juszczyk, Malwina Angerman-Kowalska, Wydawnictwo Pełne Czasu

Jest to #kursoksiążka o tym, jak pracować z wynikami testu Gallupa. Ja odkąd zrobiłam sobie test Gallupa jestem zafascynowana tym tematem i chcę się skupiać na rozwoju właśnie w kontekście moich mocnych stron. Co wniosła u mnie ta książka? Zaczęłam brać pod uwagę moje talenty z top 10, a nie tylko z top 5.  Okazało się, że właśnie w tych talentach z miejsc 6-10 odnalazłam odpowiedzi na wiele pytań. A do tego zainspirowała mnie właśnie ta książka. To #kursoksiążka, więc jest w niej wiele zadań, ćwiczeń i miejsca do robienia notatek.

„Rób swoje. 10 sposobów na kreatywność w każdym czasie” Austin Kleon, wyd. Sensus

I coś dla kreatywnych dusz. Zdecydowanie moja ulubiona książka z kreatywnością w tle. Niewielka książka, ale mieści naprawdę wiele mądrych rzeczy.
Jest ona skierowana do osób zajmujących się szeroko pojętym tworzeniem i opowiada o tym, jak pozostać twórczym w czasach kryzysu (nie ważne czy będzie to nieprzewidywalna sytuacja na świecie czy np. nasze wypalenie zawodowe).

Poniżej rysunkowa infografika zainspirowana tą książką

„Uporządkuj swój umysł” S.J. Scott, Barrie Davenport, wyd. Sensus

O tym, jak działać w skupieniu, jak odcinać się od szumu informacyjnego na zewnątrz i w naszej głowie. Podzielona jest na części: porządkowanie myśli, porządkowanie życiowych obowiązków, porządkowanie relacji, porządkowanie otoczenia. Wiele konkretnych wskazówek dotyczących tego, jak odnaleźć spokój, a przy tym szczęście.

„Wybierz szczęście. 12 kroków do życia, jakiego pragniesz” Sonja Lyubomirsky, wy. Laurum

Jest to książka o tym, że czasami potrzeba coś zrobić, żeby poczuć się w życiu trochę lepiej. Doskonałe, poparte badaniami wskazówki dotyczące tego, jak budować szczęście na własnych zasadach. Bo z tych 12 zaproponowanych kroków wybierasz to, co ci w danym momencie najbardziej potrzebne i dostosowane do twojej sytuacji.

 

A Ty masz swoje ulubione książki rozwojowe? Podziel się!