Oprawa graficzna książki eksperckiej – dlaczego jest ważna i jakie są możliwości?
Przedsiębiorcze osoby to często eksperci w swoich dziedzinach, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą, między innymi pisząc książki eksperckie.
Książki eksperckie, biznesowe budują wizerunek i zawierają konkretną wiedzę. W takich książkach na pewno liczy się treść. Jednak nie znaczy to, że nie mogą być… ładne. Wiadomo, ładnie wydaną książkę, z odpowiednią oprawą graficzną czyta się przyjemniej. Ale jest jeszcze kilka innych powodów, dla których książki eksperckie powinny mieć odpowiednią oprawę graficzną.
Przede wszystkim, grafiki i ilustracje w książce mogą świetnie wspierać tekst – w czytelny i przejrzysty sposób uzupełniać treść i podkreślać, to, co najważniejsze. Odpowiednia oprawa graficzna książki eksperckiej przyciąga uwagę (w końcu okładka to pierwsza rzecz, jaką widzimy – zarówno na półce w księgarni, jak i w internecie), a co za tym idzie pomaga dotrzeć do odpowiedniego czytelnika. Starannie wydana książka ekspercka będzie piękną wizytówką dla autorki/autora.
Piszesz/wydajesz książkę ekspercką? Chcesz, żeby zachwyciła ona Twoich odbiorców? Zobacz, co jako ilustratorka i graficzka, mogę dla Ciebie zrobić.
1. Ilustracja na okładkę
Niby nie mamy oceniać książki po okładce, ale wiadomo, okładka to coś, co pierwsze widzi potencjalny czytelnik. Dlatego powinna przyciągać uwagę i oddawać charakter książki.
Ilustracja na okładce może bezpośrednio wskazywać na tematykę i treść lub tylko sugerować klimat danej książki. Na pewno w jakimś stopniu powinna przedstawiać to, co możemy znaleźć w środku. Na pewno na okładce nie powinna znaleźć się jakaś przypadkowa grafika (np. wykupiona na portalu ze stockami).
Bardzo często autorzy książek eksperckich czy biznesowych decydują się na okładce książki zamieścić swoje zdjęcie. W niektórych przypadkach rysunkowy portret może być ciekawą alternatywą, jeśli chcemy odejść od dosłowności i uzyskać bardziej artystyczny efekt. Oczywiście wszystko zależy od charakteru książki.
Przykładem może być ilustracja, którą wykonałam na okładkę książki “Superkobiety onlajnu, czyli jak się spełnić w biznesie (online) Karoliny Kizińskiej. O tym jak powstawała ta ilustracja przeczytasz we wpisie – kulisy powstawania ilustracji na okładkę.
Przejażdżka na żyrafie z szakalem u boku? Zaletą wykorzystywania ilustracji na okładce książki jest także to, że możemy za jej pomocą przedstawić (prawie 😉) każdą ideę. Tak było w przypadku ilustracji na okładkę książki Agaty Baryły. O co chodzi? Takie obrazowanie ma oczywiście swoje uzasadnienie. Szakal i żyrafa to dwa style komunikacyjne, a o komunikacji bez przemocy pisze autorka.
2. Projekt okładki i przygotowanie do druku
W mojej ofercie znajduje się także tworzenie całego projektu okładki oraz przygotowanie jej do druku. Zaprojektowana przeze mnie okładka będzie zawierała wszelkie niezbędne elementy. Typografia, kolorystyka i ilustracja – wszystko to będzie ze sobą współgrało.
W dzisiejszych czasach można porównać okładkę książki do opakowania produktu, który przygotowuje się według przemyślanej strategii marketingowej. Okładka może decydować o sukcesie sprzedażowym, gdyż to okładkę potencjalny czytelnik widzi najpierw. Jej atrakcyjny wygląd może zachęcać do zakupu. Przygotowywane przeze mnie projekty okładek są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale i zawierają wszelkie elementy wymagane przez polskie prawo.
Przykładem projektów okładek w całości wykonanych przeze mnie jest seria książek kadrowych Karoliny Niedzielskiej (która liczy już 5 pozycji!).
Projekt, z którego jestem szczególnie dumna to okładka książki “Biznes mamy. Poradnik o działalności nierejestrowanej” Joanny Rułkowskiej – prawniczki i ekspertki w dziedzinie działalności nierejestrowanej. Zresztą sama autorka tak skomentowała mój projekt: “Niby nie ocenia się książki po okładce, ale…wiele osób mi pisze że Twoje dzieło wyraża więcej niż 1000 słów. Idealna okładka, która wspiera i pokazuje co będzie czekać na czytelnika“. Książka ekspercka również może być piękna i fotogeniczna – zobacz zdjęcia Joanny Rułkowskiej ze swoją książką – we wpisie Okładka wyrażająca więcej niż 1000 słów.
3. Ilustracje
Ilustracje w książce eksperckiej mogą pełnić różne funkcje.
Przede wszystkim funkcję informacyjną, gdy są ściśle związane z treścią i muszą przedstawiać dokładnie to, co jest w treści. Pomagają lepiej zrozumieć treść i ją zapamiętać. Przykładem są ilustracje, które wykonałam do książek Aleksandry Pakuły.
Ilustracje mogą mieć też luźniejszy charakter – wzbogacający i urozmaicający tekst. Ilustracje pojawiające się w książkach Karoliny Niedzielskiej tworzą charakter tych publikacji. Część z nich przedstawia zagadnienie z przymrużeniem oka, co stanowi ciekawy kontrast do poważnej treści.
4. Infografiki
Czym są infografiki? To grafiki, w których tekst i obraz ściśle ze sobą współgrają. Infografiki świetnie pasują do książek eksperckich, biznesowych, gdzie jest dużo wiedzy.
Jest to ciekawy sposób, aby podsumować dany rozdział lub jakiś wycinek wiedzy.
Ale to nie jedyne zalety tworzenia infografik do treści książki. Takie infografiki można wykorzystać, publikując w internecie, do promocji książki.
Tworzyłam infografiki m.in. do książek Roberta Zycha.
Mam duże doświadczenie w tworzeniu infografik – przez wiele miesięcy tworzyłam infografiki dla Onetu, napisałam też książkę (oczywiście ekspercką) „Infografika. Sztuka atrakcyjnego prezentowania treści”.
Oprawa graficzna książek eksperckich – o czym warto pamiętać?
Piękna oprawa graficzna w książce eksperckiej ma wiele istotnych zalet i może wpłynąć na odbiór treści oraz wartość książki. Warto pamiętać o tym, żeby:
- dopasować typ grafik do charakteru książki,
- wybrać dobrego, profesjonalnego grafika/ilustratora – ilustracje co prawda są artystyczne i często rysowane odręcznie, ale muszą być przy tym staranne i profesjonalnie stworzone.
Piszesz lub wydajesz książkę ekspercką? Jeśli marzysz o wyjątkowej oprawie graficznej swojej książki, jestem tutaj, by Ci pomóc. Skontaktuj się ze mną już teraz i razem stwórzmy coś niezwykłego!