Na blogu

Wciśnij enter aby wyszukać

Kulisy pracy ilustratora: jak powstają ilustracje do książek?

Gosia Zimniak - ilustracje / KOMUNIKACJA WIZUALNA  / Kulisy pracy ilustratora: jak powstają ilustracje do książek?
ilustracje do książek

Kulisy pracy ilustratora: jak powstają ilustracje do książek?

Uwielbiam czytać, uwielbiam książki (także jako fizyczny przedmiot, lubię obcować z książką, dotykać kartek, wąchać świeży druk 😉 ). I zawsze bardzo chciałam pracować „w książce”. Jako że ukończyłam dwa kierunki studiów (filologię polską i grafikę) potencjał ku temu był. Jak wiadomo, poszłam w stronę graficzną i teraz tworzę ilustracje, infografiki do książek, projektuję okładki.

Dzisiaj zdradzę kulisy mojej pracy właśnie w kontekście pracy z książką. Ten wpis przyda się osobom, które piszą/wydają książkę i chcą, by zyskała ona wyjątkowy charakter dzięki ilustracjom. Jak może wyglądać współpraca z ilustratorem? Co trzeba wcześniej przygotować i przemyśleć? Dzięki tym informacjom współpraca z ilustratorem będzie bezproblemowa, a efekt ostateczny ilustracji – zachwycający.

Tak naprawdę praca nad ilustracjami do książki może wyglądać różnie, w zależności od wielu czynników.

Jaką funkcję mają pełnić ilustracje w książce?

Ilustracje w książkach przede wszystkim pomagają lepiej zrozumieć i przyswoić treść. Sprawiają też, że przyjemność z czytania książki jest większa.

Czasami ilustracja musi mieć charakter bardziej informacyjny, np. trzeba pokazać jak prawidłowo trzyma się saksofon lub w jaki sposób można elegancko usiąść. Tutaj ilustracja musi wyglądać w określony sposób. Poniżej rysunki z książki “Z klasą. Vademecum współczesnej damy” Aleksandry Pakuły

ilustracje do książek

Czasami ilustracja może mieć bardziej swobodny charakter. Ilustracja taka sugeruje tylko treść, może po prostu zdradzać o czym jest dany fragment. Funkcją ilustracji tego typu jest oddziaływanie na wyobraźnię czytelnika, inspirowanie lub zachęcanie do własnych interpretacji. Poniżej ilustracja z książki “Mój świat emocji” Fundacja Teraz Wy

ilustracje do książek

Kwestie techniczne

Na początku współpracy konieczne jest ustalenie wymogów technicznych co do ilustracji, które mają powstać. Pozwoli to uniknąć kłopotliwych sytuacji, przez które ilustracja nie będzie mogła zrealizować w pełni swojego potencjału (np. okazuje się, że grafika stworzona w kolorze będzie czarno-biała w druku).

Format i wielkość ilustracji

Tutaj ważna jest wielkość strony i wielkość samych ilustracji. Czy mają być na całą stronę? Połowę? W jaki sposób będą współgrać z tekstem?

ilustracje do książek

ilustracje do książek

Kolorystyka

Czy książka będzie drukowana w pełnym kolorze czy w czerni i bieli? Czy są jakieś konkretne kolory, które mają się pojawiać na ilustracji? (np. gdy książka ma pasować do identyfikacji wizualnej jakiejś marki lub wiadomo już w jakich kolorach będzie okładka).

Jak wygląda praca nad ilustracjami?

Oczywiście dobrym rozwiązaniem jest, gdy otrzymuję całą treść książki. Ale nie zawsze się to zdarza i pomimo tego mogę stworzyć wartościowe ilustracji do danej książki.

Czasami otrzymuję po prostu spis potrzebnych ilustracji. Tak bywało zazwyczaj w przypadku, gdy ilustracje mają charakter bardziej informacyjny i muszą przedstawiać konkretną rzecz/sytuację.

Czasami autorzy/wydawcy przesyłają tylko fragmenty treści, do których trzeba zrobić ilustracje.

Czasami też dostaję cały tekst, czytam go i sama proponuję, który fragment i w jaki sposób zilustrować. W takich sytuacjach klient wierzy w moje doświadczenie i umiejętności oraz w to, że wiem, co będzie dobrze wyglądało i co warto podkreślić ilustracją.

W każdej z tych powyższych sytuacji daję z siebie wszystko. W każdej z tych sytuacji jest też miejsce na moje pomysły i inwencję.

Gdy już zabieram się za realizację, na początku przesyłam bardziej szkicowe wersje ilustracji. Chodzi o to, żeby sprawdzić, czy praca nad ilustracją/rysunkiem idzie w dobrym kierunku. Na tym etapie łatwiej nanieść jakieś zmiany i uwagi.

 

 

Gdy jest taka potrzeba, np. gdy nie ma wytycznych, że ilustracja ma wyglądać w określony sposób, proponuję 2-3 różne pomysły, a następnie pracuję nad ilustracją, którą wybrał klient.

Oto przykładowe szkice do książki Karoliny Niedzielskiej (zobacz zilustrowany przeze mnie zestaw książek  dla kadrowca autorstwa Karoliny Niedzielskiej)

 

ilustracje do książek

Zawsze pracuję do 100% zadowolenia klienta z każdej pojedynczej ilustracji.

Praca nad ilustracjami do książki to duże zlecenie. Dlatego lubię dzielić je sobie na mniejsze kawałki i nadawać jakiś rytm, o którym informuję zlecającego (np. zakładamy, że w każdym tygodniu przesyłam 10 szkiców lub gotowych już ilustracji).

Kilka słów o wycenie

Ilustracje do książek zazwyczaj wyceniam indywidualnie. Ich koszt zależy u mnie od różnych czynników:

Złożoność ilustracji

Czy ilustracje mają być bardziej minimalistyczne (np. jedna postać, jakiś mały element) czy złożone (np. cała scenka z większą liczbą osób i tłem)?

Ilość ilustracji

Jak to bywa w sprzedaży, pakiety zazwyczaj wychodzą korzystniej niż coś pojedynczego. Tak samo jest u mnie z ilustracjami. Dlaczego? Przede wszystkim zamówienie pakietu ilustracji daje mi większy komfort pracy. Każdą kolejną ilustrację łatwiej mi przygotować, ponieważ już mam wypracowany jakiś kierunek działania. Nie trzeba do każdej nowej ilustracji przeprowadzać osobnych ustaleń (jakie zazwyczaj robi się na początku współpracy), które potrafią być czasochłonne. Poza tym tworzenie ilustracji do książki to taki rodzaj zlecenia, który zapewnia mi pracę i dochód na dłuższy okres czasu.

Wycena obejmuje także przekazanie majątkowych praw autorskich (podpisujemy umowę), dzięki czemu stworzone przeze mnie ilustracje możesz później dowolnie wykorzystywać.

Zawsze bardzo chętnie dzielę się moimi realizacjami i myślę, że przy okazji może to być fajna promocja dla Twojej książki. Taki dodatek ode mnie 😉

Czas realizacji

Jak długo trwa praca nad ilustracjami do książki? Różnie 😉 Wszystko zależy od tego, jak duże obłożenie zleceniami mam w danym czasie. Na czas realizacji wpływa to, ile ilustracji jest do zrobienia i jak bardzo są one złożone. Konkretne informacje co do terminów jestem w stanie podać po zapoznaniu się ze zleceniem.

 

Mam nadzieję, że ten wpis objaśnił trochę to, w jaki sposób powstają ilustracje do książek. To oczywiście część (ta najważniejsza) kwestii. Jak masz jakieś jeszcze pytania lub chcesz, abym zilustrowała Twoją książkę, to serdecznie zapraszam do kontaktu: kontakt@gosiazimniak.pl