Narzędzia, które używam w moim kreatywnym biznesie
Co musisz wiedzieć o mnie w kontekście narzędzi do pracy? Nie jestem maniaczką narzędzi, programów czy aplikacji (ja nawet biegam bez Endomondo, co w dzisiejszych czasach, kiedy ludzie na Instagramie dzielą się tym, ile kroków zrobili podczas sprzątania mieszkania, wydaje mi się ewenementem). Artykuły typu “50 narzędzi, które pomogą ci w kreatywnej pracy” mnie przytłaczają. Dlatego ja postanowiłam skupić się na 10 najważniejszych moich narzędziach, których rzeczywiście używam na co dzień. Są to nie tylko narzędzia do tworzenia grafik, ale i do działań okołobiznesowych, więc nawet jeśli nie jesteś ilustratorem, to myślę, że coś ciekawego znajdziesz dla siebie.
Mam wrażenie, że popularność treści prezentujących różnego rodzaju narzędzia do pracy bierze się stąd, że często myślimy, że jakieś super wypasione narzędzie, jakaś aplikacja nowej generacji zrobi za nas całą robotę. Bardzo często ktoś mi mówi, że kupił sobie iPada i Apple Pencil, żeby rysować na potrzeby swojego biznesu, ale mu to nie wychodzi (a ostatnio rysował na lekcji plastyki w podstawówce). Fakt, że posiadamy iPada i Apple Pencil nie sprawi, że zaczniemy świetnie rysować, że zaczniemy w ogóle rysować. Apple Pencil sam nie prowadzi magicznie ręki. Jeśli chcemy zacząć rysować wystarczy (a nawet wskazana jest) zwykła kartka i ołówek. Nieznane nam narzędzie lub aplikacja, której nie umiemy obsłużyć tylko utrudni nam naukę zapisywania naszych myśli w formie obrazów.
Podobnie jest z artykułami typu “Chcesz regularnie publikować w mediach społecznościowych? Sprawdź te 10 aplikacji do planowania wpisów!” Moim zdaniem najpierw musisz mieć CO publikować i planować – stworzyć grafiki, zdjęcia, ciekawe opisy. A żadna aplikacja tego za nas nie zrobi.
Oczywiście nie neguję potrzeby posiadania jakiś narzędzi – potrafią one znacznie ułatwić i usprawnić pracę, ale najważniejszych rzeczy (np. pracy koncepcyjnej i kreatywnej) za nas nie zrobią. Pamiętajmy, narzędziem numer 1 w naszym kreatywnym biznesie jest nasza głowa!
Tą optymistyczną myślą zapraszam do zapoznania się z listą 10 narzędzi, które używam w moim kreatywnym biznesie 😉
iPad Pro i Apple Pencil
Ilustracje na iPadzie tworzę od 1,5 roku. To nie była miłość od pierwszego użycia, długo przestawiałam się z tradycyjnego rysowania na kartce na rysowanie cyfrowe na iPadzie. Obecnie doceniam sobie iPada za wygodę i mobilność.
Mój model to iPad Pro 12,9-calowy, 2. generacji, pojemność 64 GB.
Adobe Fresco – aplikacja do rysowania
Długo szukałam aplikacji do rysowania, która by spełniała moje wymagania w 100%. Zaczęłam rysować na Adobe Draw, bo była dość prosta, miała fajne pędzle i projekty można zapisywać w formie wektorowej. Jednak brakowało mi w niej jakiś artystycznych możliwości. Takie możliwości i różnorodne pędzle ma Procreate – chyba najpopularniejsza aplikacja wśród ilustratorów. Jednak od początku coś mi w niej nie pasowało, chyba jakoś żaden pędzel nie pasował do mojej “kreski”. Aż pewnego dnia dostałam powiadomienie o nowości od Adobe – Adobe Fresco. I to był strzał w 10! Aplikacja ma pędzle, które tak lubiłam w Adobe Draw + wiele pikselowych pędzli artystycznych (imitujących np. akwarelę, kredę, ołówek). Zakochałam się w niej.
iCloud
Kupując iPada zastanawiałam się, czy ma to sens, jeśli reszta mojego sprzętu nie pochodzi z rodziny Apple. A nie miałam w planach wymieniać całej elektroniki. Na szczęście pliki tworzone na iPadzie bez problemu mogę otwierać w programach graficznych na moim Asusowym laptopie. Pliki przesyłam poprzez iCloud, który bez problemu można obsługiwać z poziomu przeglądarki na laptopie, a nawet można zainstalować aplikację iCloud na komputerze z Windowsem.
Szkicowniki, notesy, planery papierowe
U mnie wszystko zaczyna się na papierze… Każda ilustracja, każdy tekst. Pomimo że rysuję na iPadzie, to i tak uwielbiam papier. Najlepiej myśli mi się właśnie na papierze. Dlatego pod ręką zawsze mam szkicownik, notesy, a planuję w planerze papierowym. Moje ulubione marki papiernicze to Pani Swojego Czasu (uwielbiam jej planery, często stosuję je jako notesy) oraz Madama (mam planer z datami na ten rok i jestem zadowolona).
Fakturownia
Na początku swojej działalności wystawiałam faktury w… Excelu. To była masakra! Fakturowni używam już od dawna i jestem bardzo zadowolona.
Mam wykupiony plan o nazwie Start, co daje mi możliwość wystawiania nielimitowanej liczby faktur.
Planoly
Aplikacja do planowania treści na Instagramie. Trochę tych aplikacji do planowania przetestowałam jakiś czas temu. Planoly akurat używam od dawna, więc żadna inna aplikacja już mi później nie przypasowała. Wpisy w Planoly ustawiam na komputerze. Mam wykupiony plan DUO i obsługuję na niej dwa konta na Instagramie. Jest bardzo wygodna (zwłaszcza automatyczne publikowanie wpisów) i cały czas staram się poznawać wszystkie jej funkcje i możliwości.
Programy graficzne: Adobe Photoshop, Adobe Illustrator
To programy, w których obrabiam grafiki wcześniej narysowane na iPadzie. W Photoshopie pracuję, gdy w ilustracji mam jakieś warstwy pikselowe (to te stworzone za pomocą tych artystycznych pędzli, o których pisałam wcześniej). To w zasadzie większość moich ilustracji. W Photoshopie dodaję teksty, czasami poszczególne elementy ilustracji rysuję osobno i wtedy w Photoshopie je składam. Z kolei w Illustratorze tworzę większe infografiki (gdy jest dużo tekstu) lub gdy mam do przygotowania grafikę w wersji wektorowej. Oba programy mam w wersji pudełkowej, obecnie programy te są dostępne w abonamencie. Są to dość stare wersje Photoshop (CS5, Illustrator CS6), ale dają radę.
Telefon
Nie chodzi tu o konkretny model, tylko o fakt, jak wykorzystuję telefon w swojej pracy. Na telefonie korzystam z Instagrama (ale mam wyłączone powiadomienia) oraz odbieram firmowego maila. W przypadku maila mam włączone powiadomienia, bo lubię wiedzieć, kiedy dostałam maila 😉
Trello
Ok, przyznaję, czasami notesy i planery w wersji papierowej nie wystarczają. Z pomocą przychodzi mi wtedy aplikacja Trello, którą traktuję jak elektroniczny notes. To w Trello zapisuję różnego rodzaju linki. Lubię to, że wszystkie informacje można sobie łatwo poopisywać i posegregować.
WordPress
Na WordPressie mam stworzoną stronę internetową. Umiem sama postawić stronę na WordPressie i ją aktualizować. Jednak obecnie, jak mam jakąś bardziej skomplikowaną rzecz do zrobienia na stronie, raczej nie zagłębiam się w szukanie sposobu jak to zrobić samodzielnie, tylko korzystam z pomocy programisty.
To moje Top 10, jeśli chodzi o narzędzia w kreatywnym biznesie. A Ty jakie masz ulubione narzędzia? Z czego korzystasz na co dzień?
Chcesz poznać prowadzenie kreatywnego biznesu od kuchni? Obserwuj moje konto na Instagramie, gdzie publikuję InstaStories z cyklu Kulisy kreatywnego biznesu!