Na blogu

Wciśnij enter aby wyszukać

5 książek ze sztuką w tle

Gosia Zimniak - ilustracje / CZAS WOLNY  / 5 książek ze sztuką w tle
książki o sztuce

5 książek ze sztuką w tle

Sztuka odgrywa ważną rolę w moim życiu. Nie tylko tworzę, ale interesuję się innymi twórcami. Dlatego w mojej bibliotece sporo miejsca zajmują książki o sztuce. Od biografii ciekawych artystów, poprzez biografie fabularyzowane, powieści, w których przewija się motyw sztuki lub artysty, aż po opracowania o historii sztuki.

W tym wpisie przedstawię 5 książek, które właśnie w taki różny sposób nawiązują do sztuki. To propozycje dla wszystkich artystycznych dusz (i nie tylko).

 „Georgia. Powieść o Georgii O’Keeffe” – Dawn Trip

To biografia fabularyzowana, czyli opiera się na wydarzeniach i faktach z życia malarki – Georgii O’Keeffe, jednak jest napisana w formie (wciągającej) powieści.

Z racji tego, że jest to powieść, skupia się na tym, co najbardziej interesuje ludzi, czyli na romansie. Opowiada o związku artystki z charyzmatycznym fotografem Alfredem Stieglitzem. Z początku może trochę byłam zła na to, że to się okazał romans, a jeszcze w tym związku malarka była trochę denerwująca, trochę jak nastolatka wpatrzona w swojego mistrza. Na szczęście z każdą kartką, Georgia nabierała niesamowitej siły i charakteru. Z książki można naprawdę sporo dowiedzieć się o samym malarstwie Georgii O’Keeffe, jak i twórczości Alfreda Stieglitza (którego ja wcześniej nie znałam).

Bardzo zmysłowa opowieść, zresztą podobnie jak zmysłowe są obrazy Georgii O’Keeffe.

książki o sztuce

 

 

„Najpiękniejsze kobiety z obrazów” – Małgorzata Czyńska

Uwielbiam tę książkę! Zresztą w ogóle uwielbiam motyw kobiety w sztuce (moje praca licencjacka na grafice i magisterska na polonistyce poruszały zagadnienie sztuki kobiecej).

Ciekawe jest to, że w książce opisane są takie oczywiste wybory, jak Tamara Łempicka, ale także kobiety… z obrazów Wyspiańskiego.

Co kryje się za danym obrazem? Książka przedstawia fascynujące losy malarzy i osób uwiecznianych na obrazach. Przykładowo, gdy żona Jana Vermeera sprzedawała piekarzowi ostatnie obrazy męża, by wyżywić ósemkę swoich dzieci, od dawna już nie miała słynnych kolczyków, które widnieją między innymi na obrazie „Dziewczyna z perłą”.

 

„Muza” – Jessie Burton

Ta książka to czysta fikcja literacka (szukałam w internecie opisanych w książce obrazów, nie znalazłam). Dla mnie była to najlepsza książka, którą przeczytałam w 2017 roku. Ciekawa historia i pomieszanie chronologii trzyma w napięciu do ostatniej strony.

Sztuka w tej książce jest wszechobecna. Przede wszystkim malarstwo oraz pisarstwo, bo jedna z bohaterek jest malarką, inna pisarką. Ukazanych jest wiele dylematów związanych z twórczością. Między innymi motyw więzi z tym, co się tworzy, traktowania swoich dzieł jak dziecko i próba odcięcia się od nich. Jak mówi jedna z bohaterek:

Ale pisanie to ja. Ono mnie definiuje. Dlatego jeśli to, co piszę nie jest dobre, to ja sama również nie.

Inne jej słowa:

Moje pisanie stało się punktem odniesienia dla wszystkiego innego – decydowało o mojej tożsamości i szczęściu.

I mój ulubiony cytat z tej książki:

Można być świetnym rysownikiem, ale nic to nie da, jeśli nie widzi się świata na sposób nowatorski.

Książka podejmuje też niezwykle ciekawy temat pozycji kobiet w sztuce (a raczej jej wykluczenia).

 

„Art branding” – Igor Gałązkiewicz

Co mają wspólnego ze sobą mają marketing i sztuka? Książka ta opowiada o tym, jak światowe marki budują komunikację i swoją tożsamość dzięki sztuce i kulturze (dzięki wartościom, które kojarzą się ze sztuką). Jest rozdział poświęcony targom sztuki, muzeom marek i artystom, którzy sami są markami.

Nie do końca jest to łatwa książka i dla wszystkich. Na pewno jest bardzo ciekawa, ale wiele nazw i faktów może trochę przytłoczyć. Brakuje mi też w niej takiego praktycznego odnośnika mówiącego, co ja mogę wziąć sobie z tego dla swojej marki.

Proponuję zacząć jej lekturę od zdecydowanie najciekawszego, ostatniego rozdziału, czyli o tym, jak wielcy artyści projektują to, co otacza nas na co dzień. Czy wiesz może logo jakiego popularnego produktu stworzył Salvador Dali?

 

Pokonać mur. Wspomnienia– Marina Abramović

Boska artystka i boska książka. Ta lektura to trochę powrót do moich dawnych fascynacji – Marina Abramović była jedną z bohaterek mojej pracy licencjackiej. Fascynujące było przeczytać, jakie doświadczenia, jakie wydarzenia stoją za twórczością Abramović. A tych doświadczeń było sporo.

Jest to książka o tym, z jak niezwykłą pasją i odwagą Marina Abramović podejmowała się różnych projektów artystycznych. Także takich które nie zawsze skazane były na sukces. Zresztą eksperymentowanie i przekraczanie własnych granic jest u niej na porządku dziennym.

O tym, jak ważne w rozwoju artystycznym są porażki świadczą jej inspirujące słowa z książki:

Artystom, którym ciągle wszystko się udaje, zawsze budzą we mnie wątpliwości – według mnie oznacza to po prostu, że się powtarzają i podejmują zbyt małe ryzyko. Kto eksperymentuje, musi czasem przegrywać.

Piękna i poruszająca książka. Ja się nie mogłam od niej oderwać.

książki o sztuce

 

A może Ty masz do polecenia jakieś książki ze sztuką w tle?