Na blogu

Wciśnij enter aby wyszukać

Książki o ilustracji

Gosia Zimniak - ilustracje / ROZWÓJ  / Książki o ilustracji
książki o ilustracji

Książki o ilustracji

Zawodowo i z pasji zajmuję się ilustrowaniem, więc w mojej biblioteczce nie mogło zabraknąć książek podejmujących temat ilustracji. Są to różnego rodzaju książki – przede wszystkim albumy, wywiady z twórcami, a także poradniki.

Interesujesz się ilustracją? Sprawdź, co warto przeczytać i w jaki sposób poszerzać swoją wiedzę (i umiejętności)?

„Nie ma się co obrażać. Nowa ilustracja polska” – Patryk Mogilnicki
„Ten łokieć źle się zgina. Rozmowy o ilustracji” – Sebastian Frąckiewicz

Na początek dwie książki, które trochę włożyłam do jednego worka. Są to zbiory wywiadów z polskimi, współczesnymi ilustratorami. Uwielbiam zaglądać za kulisy pracy innych twórców, a te książki właśnie to nam umożliwiają. Można przeczytać w nich nie tylko o wzlotach, ale i upadkach ilustratorów, których dzieła na co dzień podziwia się w bestesellerowych książkach. Uwielbiam w wypowiedziach innych twórców znajdować cząstkę siebie, dowiadywać się, że z jakimś problemem zawodowym nie jestem sama. I w tych książkach nie raz mi się zdarzyło.

Chyba nie umiałabym wskazać, która z tych dwóch książek bardziej mi się podobała. Po prostu różnią się bohaterami. „Ten łokieć źle się zgina” ma dłuższe wywiady (może trochę za długie…). Pierwszy z nich, z Emilią Dziubak totalnie mnie poruszył i sprawił, że od razu kupiłam synkowi ilustrowaną przez nią książkę „Rok w lesie”.

książki o ilustracji

Jak wyglądały początki znanych ilustratorów? Jak sobie radzą z blokadą twórczą? Jak wygląda współpraca ilustratorska z zagranicznymi klientami? Między innymi tego można dowiedzieć się z obu tych książek. Polecam!

„50 lat ilustracji” – Lawrence Zeegen, Caroline Roberts

Książka omawia przemysł ilustracyjny od lat 60. XX wieku. Jest to bogato ilustrowany, obszerny album, ale sporo w nim też ciekawej treści. Książka prezentuje kontekst historyczny i kulturowy oraz sylwetki najwybitniejszych twórców ilustracji. Do oglądania, zamiast Pinteresta!

książki o ilustracji

„Ilustracje. Przewodnik” – Nick i Tessa Souter

Kolejny album, który dostał śmieszny podtytuł: informator o twórczości największych ilustratorów. Książka ta sięga do odleglejszych czasów i kończy się dokładnie tam, gdzie zaczyna powyżej omówiony przeze mnie album. Przedstawieni są w niej ilustratorzy tworzący od połowy XIX do połowy XX wieku. Ciekawe na pewno jest to, że na ten okres przypada bardzo wiele zmian technologicznych (sposoby tworzenia i reprodukowania ilustracji) i to można fajnie zaobserwować w tej książce.

Książkę polecam raczej osobom bardzo zainteresowanym tematem ilustracji.

„Twórcze ilustrowanie” Lawrence Zeegen/Crush

I na koniec coś praktycznego dla początkujących ilustratorów. Poradnik prezentuje szereg przydatnych informacji, które mogą się przydać w pracy ilustratora. Ale nie uczy rysunku i samego ilustrowania! To jest książka dla tych, którzy mają umiejętności, ale chcą je dobrze wykorzystać, opakować  i sprzedać. Podoba mi się omówienie możliwości, jakie mają ilustratorzy na rynku – jest m.in. o ilustracji prasowej, książkowej, reklamowej, modowej i w przemyśle muzycznym. Sporo jest o marketingu i sztuce autopromocji. Wszystko to bogato ilustrowane przykładami.

książki o ilustracji

Jak widać, ilustracja może być przedmiotem wielu książek, pojawia się nie tylko w książkach ilustrowanych (chociaż te można również traktować jako swojego rodzaje albumy).  W każdej z przedstawionych przeze mnie książek przede wszystkim toczy się dyskusja o roli ilustracji i ilustratora w sztuce oraz kulturze. Ciekawe!

A Ty masz do polecenia jakieś książki o ilustracji?