Na blogu

Wciśnij enter aby wyszukać

Samorozwój: jak skutecznie zdobywać wiedzę? [INFOGRAFIKA]

Gosia Zimniak - ilustracje i infografiki / ROZWÓJ  / Samorozwój: jak skutecznie zdobywać wiedzę? [INFOGRAFIKA]
samorozwoj_infografika

Samorozwój: jak skutecznie zdobywać wiedzę? [INFOGRAFIKA]

Mamy początek września – czas powrotu do szkół! I mnie w tym roku czeka Szkoła… O tym opowiem jednak przy innej okazji, bo chcę tylko zwrócić uwagę na pewien fakt. Standardową edukację zakończyłam już jakiś czas temu, jednak nauka ciągle jest obecna w moim życiu. Zwłaszcza odkąd założyłam własną działalność. Ukończyłam studia podyplomowe, zrobiłam różne kursy, byłam na wielu warsztatach, no i pochłonęłam mnóstwo wartościowych książek. Co z tego mam? Na pewno poprawił się sposób mojej pracy (dzięki zdobywaniu wiedzy dotyczącej zarządzania czasem), nauczyłam się tworzyć i prowadzić strony na WordPressie, obsługiwać kanały w social mediach. Poszerzanie horyzontów, zdobywanie inspiracji, doskonalenie warsztatu pracy… Tych pozytywnych zmian mogłabym wskazać wiele. Wszystko to zostało zainicjowane z mojej potrzeby, sama zdecydowałam się na źródła wiedzy, sama organizowałam sobie system nauki. To właśnie jest samorozwój.

Możliwości zdobycia wiedzy jest obecnie wiele, także tych darmowych. Bardzo ciekawe zestawienie różnych źródeł znalazłam na blogu Magdy Bek. Postanowiłam je zamieścić na mojej infografice, ponieważ sama przetestowałam prawie wszystko 🙂 Jednak z samorozwojem i taką dostępnością darmowej wiedzy jest jeden problem – ważne żeby nauka przynosiła efekty, jakieś pozytywne zmiany, a nie była tylko kolekcjonowaniem dyplomów, książek, e-kursów czy linków (do których przecież na pewno kiedyś zajrzę). Dlatego do infografiki dodałam kilka sprawdzonych sposobów na to, aby nauka w ramach rozwoju osobistego była naprawdę skuteczna.

Warto się uczyć! To świetna inwestycja w siebie i impuls do tego, by zmienić coś w swoim życiu. Oczywiście samorozwój nie jest łatwą sprawą – może czyhać na nas wiele zasadzek. Coraz częściej mówi się o zjawisku „ćpania wiedzy”, czyli rzucania się na każdy kurs, książkę bez podejmowania działań, bez wprowadzania konkretnych zmian w życie. Moje podejście do rozwoju osobistego też się zmieniło z czasem. Obecnie jest to proces bardziej świadomy. Po zachłyśnięciu się książkami rozwojowymi i e-kursami – obecnie wybieram je rozważniej i tak naprawdę o wiele mniej.

Co uwielbiam w samorozwoju?

Sama wybieram, czego chcę się uczyć. To nie szkoła czy nawet studia, gdzie trzeba było uczyć się mnóstwa rzeczy, które obecnie w ogóle do niczego nie są mi przydatne (ba! których obecnie nawet nie pamiętam).

Sama decyduję jak się uczę. Widzisz na infografice ile jest źródeł wiedzy? Jestem wzrokowcem i ktoś musi naprawdę porywająco mówić, żebym nie wyłączyła jakiegoś podcastu po minucie. Dlatego najlepiej uczy mi się z książek czy nagrań video. I to jest świetne, że w tym ogromie możliwości można wybrać sposób nauki, który najbardziej nam odpowiada.

Mam motywację do nauki. Przede wszystkim dlatego, że to ja czuję potrzebę nauczenia się czegoś, a nie ktoś mi to narzuca. Samorozwój to świadoma decyzja.

Samorozwój wspiera moje marzenia i życiowe cele. Wiele moich osiągnięć to wynik tego, że się rozwijam w różnych dziedzinach. Warto zastanowić się, co chcemy w życiu osiągnąć i na tej podstawie stworzyć listę krótko i długoterminowych celów edukacyjnych.

 

Lubisz się uczyć? Co robisz dla własnego rozwoju?