Na blogu

Wciśnij enter aby wyszukać

Rysunek – jak możesz go wykorzystać w biznesie?

Gosia Zimniak / KOMUNIKACJA WIZUALNA  / Rysunek – jak możesz go wykorzystać w biznesie?
rysunek w biznesie

Rysunek – jak możesz go wykorzystać w biznesie?

Rysunek nie jest już obecny wyłącznie w przedszkolach czy podstawówkach. Na dobre zadomowił się również w biznesie. Jakie mogą być jego biznesowe zastosowania?

 

Rysunek w budowaniu marki

To temat, którym zajmuję się zawodowo. Obecnie robię rysunki nie tylko do magazynów czy książek, ale także dla klientów biznesowych. Tworzyłam już rysunkowe ilustracje na strony internetowe, na ulotki, do ofert, a także na wizytówki. Moi klienci w tych przypadkach postanowili na rysunek, zamiast na fotografię czy grafikę komputerową.

 

rysunek w biznesie

 

W jaki sposób rysunek pomaga budować markę? Kiedy warto w projektach, w komunikacji marki wykorzystać tradycyjny rysunek?

Rysunkowe projekty komunikują takie cechy marki, jak kreatywność, innowacyjność, otwartość. Wynika to z samego charakteru rysunku, który jest formą artystyczną, spontaniczną, elastyczną. Rysunek nosi w sobie ślad pracy ręki, więc sprawdza się tam, gdzie chcemy podkreślić, że za daną marką stoją ludzie – nie komputery, nie maszyny. Dzięki rysunkom nasz przekaz jest też bardziej przystępny. Bardzo często na firmowych stronach znajdują się stockowe zdjęcia anonimowych, uśmiechniętych ludzi wyjętych jakby z jednego szablonu. To może kreować dystans między marką a jej odbiorcą. Poza tym z wykorzystaniem takich uniwersalnych zdjęć nie sposób zakomunikować unikalność marki. Za to świetnie nadaje się do tego rysunek i ilustracja. Projekty z ich wykorzystaniem są oryginalne, zwracają uwagę i na pewno wyróżnią markę na tle konkurencji.

Rysunek w biznesie sprawdza się też wtedy, gdy nasz przekaz jest abstrakcyjny, np. chcemy zobrazować proces, uczucia, myśli, przedstawić ideę, która jest trudna do wyrażenia słowem czy na fotografii. Tam, gdzie ciężko zrobić zdjęcie lub mamy ograniczenia np. techniczne, pogodowe – dla rysunku (i wprawnego rysownika) nie ma rzeczy niemożliwych, a taką kreację ogranicza tylko wyobraźnia…

Rysunek sprawdzi się w działalności edukacyjnej. W końcu już od wczesnych lat dziecięcych obrazki są formą nauki i poznawania świata.

 

O czym warto pamiętać decydując się na rysunkowe projekty dla marki? Rysunki w projektach oczywiście są artystyczne, ale powinny prezentować profesjonalizm. Dzięki temu takie projekty będą odpowiednie dla każdej kategorii biznesowej (sama robiłam ilustracje dla branży prawniczej, która uchodzi za bardzo poważną). Zastanów się, jaki jest ton i charakter Twojej marki, a następnie wybierz odpowiedni do niej styl rysunkowy – czy będzie to komiks, czy szkic, dopracowana ilustracja, a może poważna, techniczna rycina. Możliwości jest wiele!

 

Myślenie wizualne w biznesie

Myślenie wizualne to idea traktująca rysunek jako najbardziej efektywną formę przekazu. Myślenie wizualne ma wiele zalet w życiu, biznesie, karierze.

Po pierwsze, myślenie wizualne wychodzi z założenia, że rysować potrafi każdy i każdy może wykorzystywać rysunek na własne potrzeby. A jakie to mogą być potrzeby? Na przykład rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem rysunkowych map myśli. Rysowanie angażuje wyobraźnię, więc dodatkowo pobudza kreatywność w tym procesie. Poza tym warto tworzyć wizualne notatki (np. z książek, prelekcji). Jak wcześniej pisałam – obraz od lat dziecięcych jest obecny w procesie nauki, poza tym większość osób (pewnie także i Ty?) ma pamięć wzrokową, więc wykorzystując rysunki w notatkach po prostu więcej się zapamiętuje. Rysunek i myślenie wizualne możesz wykorzystywać nie tylko do pracy własnej. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie masz coś do przekazania. Myślenie wizualne będzie pomocne podczas zespołowej burzy mózgów. Coraz częściej rysują prelegenci czy osoby prowadzące warsztaty, szkolenia. Rysowanie w tych sytuacjach, nawet prostych kształtów przyciąga uwagę i sprawia, że słuchacze zapamiętają więcej.

Osoby zainteresowane tym tematem odsyłam do wpisu całkowicie poświęconemu myśleniu wizualnemu w biznesie. Opisałam tam jego korzyści, a także sposoby na jego naukę.

 

Sposób na relaks

Budowanie marki, rozwój osobisty, rozwój biznesu, burze mózgów, szkolenia… Zawsze jest sporo do zrobienia w biznesie. Jednak nie można zapomnieć o relaksie i odpoczynku. I tutaj znowu z pomocą przychodzi rysunek. Rysowanie to bardzo relaksująca forma spędzania czasu. Pod warunkiem, że się nie denerwujemy, że nam coś nie wychodzi, bo (tak samo jak w przypadku myślenia wizualnego) wcale nie chodzi o to, żeby tworzyć dzieła sztuki, w końcu tworząc coś dla relaksu nie musimy nikomu pokazywać tego, co stworzyliśmy.

Żeby zrelaksować się dzięki rysowaniu nie potrzeba wielkich rysunkowych umiejętności, wystarczy kartka papieru, ołówek i wyobraźnia. Świetnie odpoczywa się wtedy od komputera!

Jednak wiem, że sporo osób może odczuwać lęk przed pustą kartką papieru i postawieniem pierwszej kreski, dlatego mam dla nich kilka pomysłów, które nie wymagają takiej inicjatywy, a pozwalają spędzić czas w sposób kreatywny, poćwiczyć trochę rękę i przede wszystkim – świetnie się zrelaksować.

Kolorowanie – kolorowanki dla dorosłych biją rekordy popularności. Wystarczy podejść do półki z kolorowankami w księgarni – każdy znajdzie coś dla siebie. Większość kolorowanek dla dorosłych opatrzonych jest hasłem antystresowe, mindfulness, ale znajdziesz też kolorowanki tematyczne.  Widziałam na przykład kolorowanki dla miłośników podróży, mody, egzotycznych kultur, sztuki.

kolorowanka dla dorosłych

Zentangle – jak można przeczytać we wprowadzeniu do książki „Sztuka Zentangle” jest to zabawna, refleksyjna forma sztuki, wykorzystująca odpowiednio skonstruowane i skoordynowane wzory jako elementy, z których tworzyć można piękne i interesujące dzieła. Ok, nadal ciężko stwierdzić o co chodzi, najlepiej po prostu pokażę, jak wygląda Zentangle 🙂

Jest wiele wzorów, które mają swoje nazwy:

zentangle

Można ćwiczyć rysowanie pojedynczych wzorów lub łączyć je w większym obrazku.

zentangle

Oczywiście internet jest pełen instrukcji rysowania Zentangle, ale możesz też zakupić książkę „Sztuka Zentangle”. To zeszyt ćwiczeń, gdzie jest mnóstwo miejsca na rysowanie wzorów.

Hirameki – to kolejna, najnowsza chyba zabawa kreatywna polegająca na dorysowywaniu różnych elementów do kleksów farby. Ta zabawa to przede wszystkim szukanie podobieństw , co bardzo porusza i ćwiczy wyobraźnię. Poza tym niesamowicie poprawia humor, bo skojarzenia mogą dać zaskakujący czy śmieszny efekt. Polecam! Możesz stworzyć samodzielnie kleksy z farby czy atramentu lub zaopatrzyć się w specjalną książkę z samymi kleksami do Hirameki.

hirameki

 

Widzisz jakieś zastosowanie rysunku w swoim biznesie?

Polecam chociażby ostatni pomysł 😉 A jak spodobały Ci się rysunkowe projekty – skontaktuj się ze mną!