Na blogu

Wciśnij enter aby wyszukać

Z historii infografik… Moi ulubieni pionierzy infografiki

Kreatywne ilustracje i infografiki / INFOGRAFIKI  / Z historii infografik… Moi ulubieni pionierzy infografiki

Z historii infografik… Moi ulubieni pionierzy infografiki

W mojej książce o infografikach znajdziesz cały rozdział poświęcony historii infografik. Dlaczego? Uważam, że ważne jest nakreślenie takiego tła historycznego, ponieważ już od zarania dziejów infografiki wspierają nie tylko komunikację, ale i naukę oraz przemiany społeczne. Infografiki, które wydają się jakby były stworzone do scrollowania i oglądania w internecie, mają swoje źródło w odległych czasach. Przedstawianie informacji w wizualny sposób było obecne już w… czasach prehistorycznych.

W tym wpisie nie będę przedstawiała całej historii infografik (ona znajdzie się w mojej książce, stąd też pochodzi oś czasu, którą możesz zobaczyć u góry tego wpisu), tylko dokonałam subiektywnego wyboru pięciu moich ulubionych pionierów infografiki. Zapraszam do poznania tych fascynujących osób i historii!

 

Ludzie pierwotni

„Rysunek jest naszą najstarszą technologią”  — pisze Dan Roam w książce Wizualna strona biznesu. Bez wątpienia tworzenie obrazów jest najstarszym sposobem opowiadania historii i przedstawiania informacji. Rysunki i malowidła wykonane na ścianach lub sklepieniach jaskiń powstawały między 25 a 10 tys. lat p.n.e. .

Z reguły malarstwo naskalne ukazuje sceny polowań oraz zwierzęta (mamuty, byki, bizony, konie i kozły). Postać człowieka pojawiała się rzadko, a jeżeli już, to był on przedstawiany w bardziej prymitywny, schematyczny sposób. Wśród malowideł naskalnych pojawiały się też znaki abstrakcyjne (m.in. symbolizujące płeć).

pionierzy infografiki

Fot. FunkMonk Źródło: Wikipedia

Jakie funkcje spełniały malowidła naskalne, pozostaje nam się tylko domyślać. Czy była to forma kultu? Sposób na wyrażenie poglądów? Niektórzy badacze przypisują malowidłom naskalnym znaczenie magiczne. Jedno jest pewne — opowiadanie historii za pomocą obrazów jest dla rodzaju ludzkiego czymś naturalnym.

 

Leonardo da Vinci (1452 – 1919)

Ten człowiek renesansu wykorzystywał rysunki do zilustrowania swojej wiedzy i odkryć, tworząc swego rodzaju instrukcje z ilustracjami.

Jego rysunki dotyczyły między innymi anatomii człowieka — Leonardo zajmował się badaniem proporcji ludzkiego ciała oraz matematycznych stosunków między jego częściami. Kojarzysz zapewne takie dzieło Leonarda jak Człowiek witruwiański. Ten szczegółowo opisany rysunek prezentuje i opisuje proporcje ludzkiego ciała.

pionierzy infografiki

Źródło: Luc Viatour / https://Lucnix.be

 

Leonardo da Vinci zilustrował też dość szczegółowo układ kostny człowieka oraz ludzki embrion w łonie matki (co ciekawe, opierając się na analizie cielnej krowy i przenosząc wyniki na człowieka). Badał oraz przedstawiał na swoich rysunkach także zagadnienia związane z lotem ptaków czy przepływem wody. W jego dorobku znajdziemy objaśniające rysunki przedstawiające machiny wojenne, maszyny do latania oraz architekturę.

 

Florence Nightingale (1820 – 1910)

Ta angielska pielęgniarka, śmiało można stwierdzić, wykorzystała grafikę informacyjną do zmiany losów świata. Dzięki swojej pasji i chęci pomocy innym Florence uważana jest nie tylko za prekursorkę pielęgniarstwa. Ma swój wkład także w dziedzinie projektowania grafik informacyjnych.

Florence Nightingale jest twórczynią wykresu nazwanego coxcomb. Jest to połączenie wykresu słupkowego z kołowym, który swoim wyglądem przypomina grzebienie koguta (zresztą sama tak nazywała te wykresy).

Florence Nightingale zaniepokojona była wysoką umieralnością rannych żołnierzy podczas wojny krymskiej, dlatego rozpoczęła analizę liczebności i przyczyn zgonów podczas poszczególnych miesięcy. Stworzyła wykres (poniżej), gdzie kolorem niebieskim (teraz to już bardziej szary kolor) zaznaczone są zgony spowodowane kiepskimi warunkami w szpitalach (brak higieny, nieodpowiednie żywienie), czerwony kolor symbolizuje rany wojenne, a czarny — inne czynniki. Wykres ten wpłynął na wyobraźnię rządzących i przekonał ich, że konieczne jest polepszenie warunków w szpitalach wojskowych.

pionierzy infografiki

 

Fritz Kahn (1888 – 1968)

To był lekarz i autor niesamowicie nowatorskich metafor wizualnych, których celem było zrozumienie działania ludzkiego ciała. W swoich pracach przedstawiał on organizm ludzki jako perfekcyjnie działającą maszynę czy fabrykę. To pełne detali grafiki, gdzie płuca to miedziane rury, jelita — taśma produkcyjna. Natomiast w mięśniach znajdują się miniaturowi ludzie, którzy w odpowiednim momencie naciągają lub poluźniają mięsień.

pionierzy infografiki

Grafiki pochodzą z albumu “Fritz Kahn. Infographics Pioneer” Uta von Debschitz & Thilo von Debschitz

Sztandarowym dziełem Kahna jest Man as Industrial Palace z 1926 roku.

Co ciekawe, Fritz Kahn sam nie wykonywał tych prac, to inni artyści realizowali jego wizje. Metody stosowane przez niego to kolaże, fotografia, rysunek. Jego dzieła czerpią z takich stylów artystycznych, jak komiks, surrealizm, dadaizm.

Jego grafiki oczywiście nie nadają się dla studentów medycyny, ale ci, którzy chcą wiedzieć, gdzie np. jest wątroba i na czym polega jej działanie, bez trudu to odczytają. Prace Kahna na pewno trafiają do wyobraźni.

pionierzy infografiki

 

 

Otto Neurath (1882 – 1945)

To twórca Isotype (International System of Typographic Picture Education), czyli modelu komunikacji wizualnej, który przekazywał idee i koncepcje za pomocą prostych ikonek i obrazków.

Założeniem Neuratha było stworzenie metody objaśniającej współczesny świat za pomocą języka wizualnego. Co ważne, Neurath był nie tylko socjologiem, ale i wybitnym specjalistą od języka i komunikacji.

Podstawą działalności Neuratha stała się sytuacja na świecie po pierwszej wojnie światowej, kiedy to następowały ogromne zmiany społeczne w Europie. Nowe demokracje musiały stosować w swojej polityce propagandowej pionierskie środki przekazu. Powstała konieczność szybkiego i skutecznego informowania o istotnych kwestiach społecznych i ekonomicznych. POmocna okazała się komunikacja wizualna.

Otto Neurath postawił przed sobą (a raczej przed całym swoim zespołem, w skład którego wchodził Gerd Arntz, niemiecki projektant graficzny, oraz Marie Reidemeister, która w 1940 roku została żoną Neuratha) zadanie stworzenia jednolitego systemu znaków graficznych, który będzie mógł być odczytywany w łatwy sposób. System miał umożliwiać porozumiewanie się ludzi niezależnie od ich wykształcenia czy umiejętności czytania.

W 1925 roku powstał system Isotype. Pod koniec lat 30. XX wieku austriacki socjolog opublikował książkę pt. Modern Man in the Making, w której zamieścił historię ludzkości zapisaną w systemie Isotype. Przez prawie 50 kolejnych lat XX wieku w systemie Isotype zapisywane były też inne opracowania naukowe.

pionierzy infografiki

Strona z książki autorstwa Otto Neuratha z 1937 roku, źródło: Wikipedia

 

 

Jeśli zainteresowały Cię infografiki, to polecam moją książkę, z której dowiesz się, jak zacząć tworzyć i wykorzystywać infografiki w komunikacji swojej marki. Książka ukaże się jesienią 2018 roku. Więcej informacji znajdziesz tutaj

Poniżej możesz zapisać się na listę osób zainteresowanych książką. Zostaw swój adres mailowy, a poinformuję Cię o starcie sprzedaży książki!