Na blogu

Wciśnij enter aby wyszukać

Czym jest myślenie wizualne i jak można się go nauczyć?

Kreatywne ilustracje i infografiki / KOMUNIKACJA WIZUALNA  / Czym jest myślenie wizualne i jak można się go nauczyć?
myślenie wizualne

Czym jest myślenie wizualne i jak można się go nauczyć?

Rysunek przeżywa obecnie prawdziwy renesans. A to za sprawą popularyzowania idei myślenia wizualnego, która zakłada, że rysować każdy może – nie tylko przedszkolak czy ilustrator wykonujący swoją pracę, ale i biznesmen, sprzedawca, marketer czy mówca. A czym charakteryzuje się rysunek biznesowy propagowany przez ideę myślenia wizualnego? Jego celem nie jest ozdabianie tekstu, nie chodzi w nim o estetykę, tylko o tworzenie z jego pomocą efektywnego przekazu. Nie należy koncentrować się na zdolnościach plastycznych (albo ich braku) czy na ostatecznym wyglądzie rysunku.

Myślenie wizualne i rysunek biznesowy mogą mieć zastosowanie między innymi w takich dziedzinach, jak: rozwiązywanie problemów, komunikacja, sprzedaż, zdobywanie wiedzy, szkolenia, spotkania biznesowe, marketing. Dlaczego?

Dzięki myśleniu wizualnemu i rysowaniu:

– pobudzasz kreatywność i w rezultacie generujesz więcej pomysłów oraz łatwiej rozwiązujesz problemy. Wynika to chociażby z samej specyfiki rysowania, która jest czynnością niesamowicie angażującą wyobraźnię. Dzięki rysowaniu swoich myśli i pomysłów doświadczasz ich w całkiem nowy, wyjątkowy sposób. Ponadto otwartość na nowe doświadczenie, jakim jest rysowanie pomaga przyjąć całkiem nową perspektywę.

utrzymujesz skupienie i koncentrację. Na pewno nie raz zdarzyło się Tobie rysować podczas wykładu czy długiej rozmowy telefonicznej. Wbrew pozorom wcale nie jest to podświadoma chęć zabicia nudy, tylko właśnie czynność pomagająca w skupieniu się. Poza tym zazwyczaj podczas rysowania nie rozprasza Cię zbyt wiele – w przeciwieństwie do pracy przy komputerze, która angażuje o wiele więcej bodźców – trzeba ogarnąć sprzęt, w komputerze mamy liczne przeszkadzajki. Podczas rysowania jesteś tylko Ty, kartka papieru i ołówek/długopis/mazak.

tworzysz bardziej zrozumiały przekaz – w myśleniu wizualnym nie chodzi o to, żeby ozdabiać rysunkami przekaz, tylko rysunkami go wyjaśniać, ułatwiać zrozumienie. Uwidocznienie pewnych koncepcji, pomysłów, a także osadzenie ich w kontekście, doprecyzowanie np. pokazanie zależności (coś mniejsze – większe). Obraz szybciej i łatwiej do nas trafia niż słowo pisane.

uatrakcyjniasz swój przekaz – ok, rysunek biznesowy musi być przede wszystkim funkcjonalny, ale są też sytuacje, kiedy jego zastosowanie ma na celu uatrakcyjnienie przekazu. Tak jest przede wszystkim w przedstawianiu różnego rodzaju statystyk. Wizualizacja suchych danych wzmacnia zainteresowanie odbiorców. Zastanawiasz się, czy Twoje rysunki mogą być dla kogoś atrakcyjne? Jak pisze guru myślenia wizualnego – Dan Roam w swojej książce (o której jeszcze będę wspominać), ludzie lubią oglądać rysunki wykonane przez innych – odbiorcy lepiej reagują na odręczne rysunki niż na nawet dopracowaną w każdym szczególe prezentację. Dlaczego? Spontaniczność i niedoskonałość odręcznych rysunków powodują, że są one mniej onieśmielające i zachęcają do większego zaangażowania w dyskusję – pisze Dan Roam.

wzbogacasz swoje działania o element zabawy – rysowanie to przyjemność, której większość z nas pozbawiła się wkraczając w dorosłe życie. Warto do tego powrócić!

lepiej zapamiętujesz informacje – myślimy obrazami, mamy pamięć wizualną, dlatego wykorzystywanie rysunków podczas nauki, sporządzania notatek sprawia, że łatwiej wszystko zapamiętujemy.

 

Ok, myślę, że przekonałam Cię do tego, że myślenie wizualne jest bardzo ciekawe i przydatne w biznesie, nauce czy rozwoju własnym… Już pewnie chcesz chwycić za ołówek czy inny przyrząd do rysowania, ale być może zastanawiasz się, co właściwie masz narysować? Dlatego przygotowałam kilka pomysłów na zastosowanie myślenia wizualnego w praktyce:

  • Twórz rysunkowe mapy myśli – ja uwielbiam mapy myśli – to świetny sposób na uruchomienie kreatywności i rozwiązywanie problemów.
  • Rób notatki wizualne – fragmenty tekstu zastępuj rysunkami i ikonami. O natatkach wizualnych pisałam ostatnio przy okazji pomysłów na wizualny content, bo taka notatka może być przydatna dla Twoich odbiorców w social mediach, a przy tym ciekawsza niż opublikowana zbitka tekstu.
  • Nie musisz tworzyć ilustracji czy skończonych rysunków. Wykorzystuj po prostu elementy wizualne jak: strzałki i łączniki (do prezentowania procesów i zależności), ramki (do podkreślania najważniejszych informacji), punktory (do wyliczania), rysunki ludzi (np. proste buźki w stylu emotikonek do pokazywania emocji), chmurki (do cytowania), wykresy (do pokazywania ilości i zależności), wykorzystuj różne kolory (np. czerwony sugeruje, że coś jest ważne).
  • Rysuj podczas prezentacji – na forum luby w mniejszym gronie – rysowanie nawet prostych kształtów przyciągnie uwagę i sprawi, że słuchacze zapamiętają więcej.

 

Jak nauczyć się myślenia wizualnego i rysunku biznesowego?

Przede wszystkim musisz uwierzyć, że potrafisz rysować (albo że potrafisz się tego nauczyć). Tu naprawdę nie chodzi o złożone i piękne ilustracje. Jakich ograniczających przekonań warto się jeszcze pozbyć? Na przykład takiego, że rysowanie jest dla dzieci – z takim przekonaniem trudno będzie naukę rysunku biznesowego potraktować na serio.

Dla osób, które jeszcze nie chwyciły za ołówek, bo nadal są przekonane, że nie potrafią rysować – mam garść informacji gdzie i w jaki sposób można się tego nauczyć. Poniżej kilka źródeł, które polecam. Wszystkie te źródła wychodzą z założenia, że myślenie wizualne to proces uporządkowany według pewnych reguł, które można łatwo przyswoić (bardzo często jest to porównywane do nauki języka, kiedy to posiadasz zasób wyrazów, zwrotów, dzięki którym możesz się porozumieć, podobnie z rysowaniem – masz do czynienia z określoną liczbą elementów graficznych, ikon, za pomocą których tworzysz różnorodny przekaz).

książka „Myślenie wizualne w biznesie” świetna książka stworzona przez Karolinę Jóźwik i Szymona Zwolińskiego – trenerów biznesu z zakresu sprzedaży i rysunku biznesowego. Książka nastawiona jest na praktykę, zawiera podstawy myślenia wizualnego, liczne wskazówki, przykłady i przede wszystkim mnóstwo miejsca na własne próby. Świetna książka!

myślenie wizualne

myślenie wizualne

myślenie wizualne

książka „Narysuj swoje myśli”, której autorem jest wspomniany już wcześniej przeze mnie Dan Roam. Tutaj jest bardzo dużo wiedzy, dokładnie opisany jest proces tworzenia rysunków na podstawie określonych pytań. Momentami wydaje mi się to skomplikowane, ale może to po prostu moje odczucie jako osoby, która rysunku ‘uczyła się’ intuicyjnie. W książce są świetne podstawy związane z teorią wpatrzenia i widzenia, dla mnie to było mega ciekawe.

myślenie wizualne

kurs Adama Sicińskiego  – świetny darmowy internetowy kurs. Codziennie nowa lekcja trafia do skrzynki, dzięki czemu nauka jest systematyczna i można krok po kroku zdobywać różne umiejętności rysunkowe.

Verbal to visual strona, której autorem jest Doug Neilltam znajduje się mnóstwo zasobów do nauki rysowania: kursy, filmy+ ciekawy blog. Polecam dlatego, że sama kiedyś wykupiłam od niego zeszyt ćwiczeń i jest to świetna rzecz. Wydrukowany i zbindowany tak się prezentuje.

myślenie wizualne

myślenie wizualne

szkolenia i warsztaty stacjonarne – często w różnych miastach organizowane są szkolenia i warsztaty z myślenia wizualnego, warto śledzić na FB: profil Myślenie Wizualne, grupę Flipowanie (tak nazywa się rysowanie na flipcharcie, np. podczas wystąpień publicznych czy szkoleń), sporo inspiracji znajdziecie na profilu mojej ulubionej sketchnoterki Natalii Klonowskiej Jadźka rysuje i na jej grupie na FB: Wszystkiego Rysunkowego.

 

To co, sięgasz po kartkę i coś do rysowania? A może masz już jakieś doświadczenia z myśleniem wizualnym?