Na blogu

Wciśnij enter aby wyszukać

Jak stworzyć swoje wymarzone miejsce w sieci?

Gosia Zimniak / BIZNES  / Jak stworzyć swoje wymarzone miejsce w sieci?

Jak stworzyć swoje wymarzone miejsce w sieci?

Praktycznie od samego początku mojej działalności (czyli 5 lat), a może nawet jeszcze wcześniej, jestem obecna w internecie. Prowadziłam różne blogi, miałam różne strony ‘firmowe’ i konta na Facebooku. Jednak muszę przyznać, że dopiero teraz czuję, że mam swoje idealne miejsce w sieci. To strona gosiazimniak.pl/nowa-strona, która dobrze oddaje charakter tego, co robię, świetnie spełnia swoje cele i daje mi dużo radości oraz satysfakcji.

A jeśli Ty dopiero marzysz o swojej stronie internetowej – to dzisiaj przygotowałam kilka wskazówek, jak takie miejsce stworzyć!

Po prostu zacznij!

Przed założeniem Bloga Freelancerki (z którego to powstała obecna strona i który był niewątpliwie przełomem moich internetowych i zawodowych działań) długo myślałam, że chciałabym mieć takie miejsce w sieci, gdzie mogłabym dzielić się przemyśleniami i doświadczeniem, gdzie mogłabym się wyżyć twórczo pisząc o tym, co mi w duszy gra i ilustrując to. Teraz już wiem, że nie warto czekać (zbyt długo) z takimi pomysłami. Wiem, że długie, zbyt długie rozmyślanie przed podjęciem konkretnego działania jest czymś dosyć częstymi i jeśli Ty jesteś dzisiaj na takim etapie, to mam nadzieję, że ten wpis będzie takim wirtualnym kopniakiem do działania.

Co może powstrzymywać nas przed założeniem własnej strony lub bloga?

  • brak umiejętności technicznych – powstrzymuje nas to, że nigdy nie założyliśmy i nie prowadziliśmy żadnej strony internetowej i WYDAJE NAM SIĘ, że tego nie umiemy.
  • perfekcjonizm, czyli chęć dopięcia wszystkiego na ostatni guzik, chęć zaplanowania i opracowania strony tak, jak widzimy ją w naszych marzeniach. W tym przypadku np. nie wystartujemy z blogiem, póki nie będziemy mieć logo/wizytówek/20 dopracowanych wpisów na zapas.

W tych przypadkach rada “Po prostu zacznij” jest tutaj kluczem. Po prostu zacznij – bez analizowania, bez wymówek. Przekonaj się, że tworzenie strony w WordPressie jest bardzo proste, a jeśli czujesz się niepewnie poszukaj wiedzy na ten temat. Pozbądź się przekonania, że musisz od razu wystartować z perfekcyjną stroną. Tak naprawdę realizacja wizji naszej wymarzonej strony może trochę potrwać. W tym czasie warto już COŚ publikować na stronie, zacząć, żeby sprawdzić, czy dobrze będziemy się czuć jako administratorzy strony (lub blogerzy) i czy nasza strona zainteresuje odbiorców. Bardzo często to interakcja z odbiorcami i ich reakcje nadają kształt rozwoju tego, co robimy w internecie (np. okazuje się, że jest zapotrzebowanie na jakąś tematykę).

Nie bój się zmian

Internet widział już wiele udanych rebrandingów blogów i stron. Sama nieustannie zmieniałam moje miejsce w sieci: nagłówki, domenę (z darmowej z rozszerzeniem ‘blogspot’ na taką z końcówką pl), szablony, później poszłam na całość i całkowicie zmieniłam jego kształt, łącznie z nazwą. Oczywiście nie radzę, żeby takie poważne zmiany przeprowadzać zbyt często i co chwilę zmieniać całkowicie swoją wizję… Należy mieć na uwadze tutaj czytelników – odbiorców tego, co robimy. Nie można ich wprowadzać w błąd czy nadwerężać ich zaufania zakładając blog z darmową wiedzą na jakiś temat, który po pół roku przekształcimy w blog wyłącznie promujący nas i naszą działalność.

Dla mnie każda zmiana – chociażby wyglądowa zawsze była pewnym odświeżeniem i dawała mi nową energię do działania. To w działaniu odkrywałam co jest moim wymarzonym kierunkiem, a każda zmiana mnie do niego przybliżała. Dlaczego takie zmiany uchodzą mi na sucho? Buduję swoją markę i od samego początku jestem autentyczna.

Jeśli trzeba – inwestuj

Blogowanie zaczynałam (jak prawie każdy kto zakładał bloga ponad 2 lata temu) na darmowej platformie z darmową domeną. Obecnie bardzo dużo osób startuje od razu z własnym serwerem, domeną i z wypasionym płatnym szablonem. Ja zaczynałam ‘na próbę’. Jednak z czasem, gdy blogowanie mnie wciągnęło i okazało się, że są osoby, które  z zainteresowaniem czytają to, co piszę – nie miałam problemów, żeby zainwestować w moją stronę i zapłacić za hosting, domenę czy bardziej funkcjonalny szablon. Inwestuję w książki o Google Analytics, czasami kupię jakiś zagraniczny e-book, czasami kurs online, a jak nie umiem czegoś zrobić (lub nie mam na to czasu) to zlecam to specjaliście. Wszystko to pozwala nadać mojej stronie wymarzony przeze mnie kształt.

Ucz się i rozwijaj

Obsługi WordPressa naprawdę można się nauczyć. I uważam, że warto na starcie porządnie przysiąść i poznać wszystkie funkcje tej platformy. Ja tak nie zrobiłam na początku, raczej wyszukiwałam funkcji, które w danym momencie były mi potrzebne do publikowania. Te braki w podstawach trochę odczuwam do dzisiaj.

Ostatnio miałam okazję (i wielką przyjemność) robić rysunki do kursu o tworzeniu stron w WordPressie, którego autorką jest Ola Gościniak i jaka była moja radość, kiedy chcąc nie chcąc znalazłam w nim rozwiązanie problemu, który akurat tego samego dnia pochłonął mi cenne dwie godziny poranka. Tak, nowa wiedza jest potrzebna na każdym poziomie wtajemniczenia! Postanowiłam nadrobić podstawy z WordPressa zagłębiając się w kurs Oli. Dlatego dzisiaj, gdy Ola poprosiła mnie o wsparcie w promocji kursu – mogę to zrobić z ręką na sercu, że jest to naprawdę rzetelne i fachowe źródło wiedzy.

kurs-online-stworz-strone-www-w-30-dni-547x774Stwórz stronę WWW w 30 dni!

Tak się nazywa wspomniany kurs Oli Gościniak.

Na czym on polega? I jak wygląda?

Jest to e-book w formie pdf-a zawierający 30 lekcji, na 100 stronach. Jest w nim dużo przydatnych rad i praktycznych ćwiczeń. Wszystko opisane jest prostym językiem i pokazane jest krok po kroku. Od wybrania hostingu, domeny, motywu, poprzez dostosowywanie motywu do własnych potrzeb i wizji, instalowanie dodatkowych wtyczek, aż po optymalizację SEO (czyli co zrobić, aby naszą stronę wyszukiwały odpowiednie osoby). Dodatkowe wsparcie Oli znajdziesz w grupie na Facebooku. Systematyczna, codzienna praca w kursem Oli pozwoli Tobie już wkrótce cieszyć się swoim wymarzonym miejscem w sieci.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o kursie?

– Dodatkowo kurs zawiera odpowiedzi na pytania, które zadali Oli jej czytelnicy – osoby, które być może jak Ty teraz mieli jakieś wątpliwości w związku z tworzeniem strony.

kurs2

 

– Pdf z kursem ma dużo kart – ćwiczeń do druku oraz checklistę na koniec. W ogóle warto sobie wydrukować cały kurs i np. zbindować.

Przechwytywanie

 

– W kursie jest dużo obrazków – nie tylko tych, które ja stworzyłam, ale przede wszystkim zrzutów ekranu, które bardzo wyraźnie pokazują jak co zrobić, gdzie co ustawić i gdzie kliknąć. Nie ma szans, że nie będziesz wiedzieć, jak coś zrobić.

Przechwytywanie3

 

– Kurs dostępny jest w cenie 119 zł.

 

Polecam kurs Oli, jeśli w końcu chcesz zrealizować swoje marzenie o własnym miejscu w sieci lub czujesz, że masz braki w WordPressowej wiedzy!

I nawiązując do tego, co dzisiaj napisałam – kurs Oli pomoże Tobie ‘po prostu zacząć’ lub przeprowadzić zmiany na stronie, jest to świetna inwestycja i naprawdę duża dawka wiedzy 🙂