Na blogu

Wciśnij enter aby wyszukać

Ilustracje w biznesie – przykłady zastosowań

Gosia Zimniak - ilustracje / BUDOWANIE MARKI  / Ilustracje w biznesie – przykłady zastosowań
ilustracje w biznesie

Ilustracje w biznesie – przykłady zastosowań

Przedsiębiorcze osoby, prowadzące biznes z pasją – to mój ulubiony typ klienta. Od początku mojej działalności miałam okazję współpracować z wieloma takimi osobami. Były to współprace bardzo ciekawe i bardzo różnorodne. Materiały wizualne w biznesie to nie tylko logo i wizytówki. W biznesie i w komunikacji marki można wykorzystać także ilustracje. W jaki sposób? Poniżej opisuję kilka przykładów z życia wziętych.

Ilustracje w książkach, ebookach

W dzisiejszych czasach wiele przedsiębiorczych osób to eksperci w swoich dziedzinach, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą, pisząc eksperckie książki lub ebooki. Co więcej, część z nich wydaje książki własnym sumptem w ramach self-publishingu. Nic dziwnego, że chcą, żeby taka książka była wyjątkowa nie tylko pod kątem merytorycznym (o to już zadbają oni), ale i wizualnym (oto mogę zadbać ja). Ilustracje już dawno przestały być kojarzone wyłącznie z książkami dla dzieci.

Ilustracje w książkach lub ebookach sprawiają, że tekst przyjemniej się czyta, ale łatwiej też wychwycić z lektury ważne kwestie (bo ilustracje często podkreślają najważniejszy przekaz) i je zapamiętać. Ilustracje w książce inspirują czytelników i nadają publikacji wyjątkowy charakter.

Poniżej ilustracje z książki “Z klasą. Vademecum współczesnej damy” Aleksandry Pakuły

 

Podobnie jest z ebookami. Sama ostatnio kupuję sporo eksperckich ebooków, głównie na tematy biznesowe. I to nie są strony zapełnione samym tekstem. Te ebooki mają piękne szablony i wiele elementów graficznych, które ułatwiają i uprzyjemniają czytanie. Ważny jest też tutaj element wyróżnienia się na coraz bardziej przeładowanym rynku ebooków – ciekawa oprawa graficzna i ilustracje w tym pomagają.

Poniżej ebook Justyny Kwiatkowskiej o Archetypach Finansowych

 

Ilustracje do kursów internetowych

Kursy internetowe, to drugi, obok książek, popularny produkt tworzony przez przedsiębiorczych ekspertów.

Ilustracje można wykorzystać do samej oprawy graficznej kursu. Poniżej na przykład ilustracja na okładce kursu Justyny Krawczyk.

Ilustracje można też wykorzystać do tworzenia materiałów dla kursantów. Infografiki z rysunkami zawierające najważniejsze wiadomości z kursu to wartość dodana dla kursanta. Im więcej daje się możliwości przyswajania wiedzy oraz bonusów, tym kurs jest ciekawszy dla potencjalnych odbiorców.

Na przykładzie infografika z kursu “Pierwsze 100 dni z maluszkiem“. Graficzne przedstawienie wiedzy uatrakcyjnia przekaz i ułatwia zapamiętywanie informacji zawartych w kursie. Takie materiały wydrukowane cieszą oko i ułatwiają wprowadzanie wiedzy w życie.

ilustracje w biznesie

 

Zilustrowana wizja lub wartości marki

Marka to wizja, konkretne wartości, sposób patrzenia na  świat, który może być inspiracją dla odbiorców i klientów. Wartości stanowią fundament marki, dlatego warto pokazać je w jakiś ciekawy sposób.

Wielką zaletą ilustracji jest to, że za jej pośrednictwem można pokazać tak naprawdę wszystko. Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. Dlatego ilustracja tak świetnie sprawdza się właśnie w przedstawianiu wizji i wartości marki.

Przykładem może być zlecenie dla Aleksandry Patelczyk. Aleksandra jest pielęgniarką, health coachem programu “30 dni do zdrowego życia” oraz współpracuje z firmą Arbonne. Poza tym pomaga kobietom, prowadzi szkolenia i uczy je prowadzenia własnego biznesu. Aleksandra zgłosiła się do mnie z określonym pomysłem na ilustrację – kobieta trzyma w otwartych dłoniach motyla do wylotu. Ma to symbolizować to, że kobiety w moim zespole rozkwitają, dokonuje się w nich ewolucja” – napisała mi. Tak powstała poniższa ilustracja. Połączenie motywu nocy i motyla miało budować efekt zaskoczenia.

ilustracja kobieca

Przykładem grafiki nawiązującej do misji i wartości marki może też być cytat w formie graficznej. Uwielbiam tworzyć cytaty ilustrowane, gdzie tekst nie jest po prostu wklejony na grafikę, tylko obraz z nim współgra.

Tego typu grafiki mają motywacyjno-inspirujący charakter i są bardzo popularne w mediach społecznościowych.

Ilustracje nawiązujące do misji i wartości firmy bądź marki zachęcają do refleksji, pobudzają do działania i inspirują do zmiany. Dzięki temu budujemy silniejszą więź z naszymi odbiorcami.

 

Portret ilustrowany

Portrety rysunkowe to sposób na nieszablonowe pokazanie siebie. W kontekście biznesowym mogą być elementem budowania rozpoznawalnej marki osobistej.

Bardzo często dla osób budujących własną markę tworzę portrety ilustrowane. Zawierają nie tylko wizerunek danej osoby, ale i elementy nawiązujące do jej pracy i pasji. Taka grafika w oryginalny i ciekawy sposób opowiada historię o danej osobie.

Poniżej portret Gosi Karpińskiej, która prowadzi bloga i profil na Instagramie More than my passion. Marzeniem Gosi jest stworzenie autorskiego planera – takiego, jaki trzyma w rękach na ilustracji (wspominałam już, że ilustracje są świetne do przedstawiania czyiś marzeń?) (AKTUALIZACJA: Gosia już stworzyła markę planerów Dream & Create)

portret na zamówienie

 

Portret dla Kasi Adamkiewicz – pełnej energii, pozytywnej nauczycielki angielskiego.

Jak można wykorzystać taki portret w biznesie? Na przykład na stronie internetowej – w zakładce “O mnie” lub w social mediach, gdzie piszemy o sobie lub jako zdjęcie profilowe. Na różnego rodzaju materiałach firmowych do druku – na wizytówkach, ulotkach itp.

Całkiem niestandardowy portret miałam okazję stworzyć dla Agaty Baryły. Ilustracja znalazła się na okładce książki “Nie tym tonem! czyli okiełznać hejtera

ilustracje w biznesie

Więcej o tego typu portretach ilustrowanych dowiesz się: gosiazimniak.pl/portrety/

 

Ilustracje do social mediów

Ilustracje dla social mediów to przede wszystkim oprawa graficzna profilów – zdjęcia w tle, zdjęcia profilowe itp. To takie miejsca, dzięki którym można zrobić dobre pierwsze wrażenie. Dlatego warto postawić na ilustrację nie tylko estetyczną, ale i kreatywną – zawierającą w sobie nasz przekaz.

Poniżej cover photo profilu na Facebooku trenerki i masażystki. Ilustracja nie tylko pokazuje, czym się ona zajmuje, ale i oddaje klimat jej działalności (kobiecość, dbanie o siebie).

 

Inne zastosowanie ilustracji w firmowych mediach społecznościowych to publikowanie ilustracji jako post. W mediach społecznościowych cały czas sporo się dzieje, co chwilę publikowanych jest mnóstwo treści, dlatego aby przyciągać uwagę odbiorcy trzeba stawiać na różnorodne rodzaje postów. Warto postawić na kreatywność, stworzyć coś niespotykanego i zaskakującego. Ważne, aby ilustracja nawiązywała do danej marki (kolory marki i logo lub adres www to konieczność!).

Ilustracje dla marki kosmetycznej Yumi mają kolory z palety marki, na ilustracjach są też same kosmetyki.

 

Komiks, memy

To też rodzaj ilustracji chętnie publikowanej w mediach społecznościowych. Ma bardzo ciekawy charakter, więc postanowiłam ją wyodrębnić.

Tego typu ilustracje publikuje na swoim profilu Anna Smorąg, która jest dyplomowanym lekarzem medycyny estetycznej. Ilustracje mają formę mini komiksów poruszających tematykę m.in. akceptacji siebie i własnego ciała. Takie scenki z życia publikowane na firmowych mediach społecznościowych są świetne do ukazania różnego rodzaju idei, poruszenia problemów, z którymi spotykamy się w swojej pracy.

Widać, że tego typu treści wzbudzają zaangażowanie i zbierają sporo lajków i komentarzy 😉

ilustracje do mediów społecznościowych

ilustracje w biznesie

Ilustracje – nadruki na produkty fizyczne

Z ilustracjami można stworzyć piękne produkty (np. kubki, notesy, torby) – jako gadżety dla marki lub rzeczy do sprzedaży.

Firmowy kubek z nadrukowaną, odpowiednią ilustracją nie tylko cieszy oko, ale i można się z nim utożsamić i chętniej z niego korzystać. Poniżej kubek kadrowej od Karoliny Niedzielskiej

ilustracje w biznesie

Przedsiębiorcy coraz częściej wydają też autorskie notesy, planery, kalendarze. Miałam okazję stworzyć ilustracje z afirmacjami do notesu Pokochaj Pieniądze Marty Manterys. Wypełniając notes można pracowac nad zmianą myślenia na temat pieniędzy.

ilustracje w biznesie

Rysunkowe, ilustrowane logo

Bardziej rozbudowane niż tradycyjne logo, więc może więcej powiedzieć o naszej marce i jej wartościach. Do wykorzystania np. na firmowych materiałach oraz jako awatar w mediach społecznościowych.

Poniżej wizytówka Karoliny – kolorystki i makijażystki. Na wizytówce ilustrowane logo, które oddaje charakter i przesłanie działalności Karoliny.

ilustracje w biznesie

Podsumowanie

Firmowe materiały graficzne to obecnie już nie tylko logo czy ulotki. Rysunkowe ilustracje świetnie sprawdzą się w komunikacji marki.

Wykorzystując ilustracje możemy komunikować takie cechy marki, jak: kreatywność, otwartość, nieszablonowość. Ja zawsze też podkreślam, że wykorzystanie odręcznych rysunków w wizerunku marki sugeruje, że stoi za nią człowiek. O wiele łatwiej zbudować przyjazny, ludzki wizerunek ilustracjami czy rysunkami niż pozbawionymi charakteru zdjęciami stockowymi.

Rysunki w projektach firmowych mają artystyczny charakter, ale powinny być też profesjonalne (!!!), stworzone z wyczuciem i uwzględnieniem charakteru marki. Dlatego warto zatrudnić do współpracy doświadczonego ilustratora.

Jest wiele rodzajów ilustracji, są różne style rysowania i ilustrowania. Dzięki temu takie artystyczne projekty mogą być odpowiednie dla każdej kategorii biznesowej. Zastanów się, jaki jest ton i charakter Twojej marki, a następnie wybierz odpowiedni do niej styl rysunkowy – czy będzie to komiks, czy szkic, dopracowana ilustracja, a może poważna, techniczna rycina? Możliwości jest wiele! Zaproś do współpracy ilustratora, którego styl Tobie odpowiada.

Jeśli chcesz skorzystać z wszystkich zalet, jakie dają ilustracje w komunikacji marki – zapraszam do współpracy! Mogę stworzyć kreatywne ilustracje do Twojej książki, ebooka, na profil w mediach społecznościowych i nie tylko.