Na blogu

Wciśnij enter aby wyszukać

Dziwne rytuały i sposoby na kreatywność – kulisy pracy wielkich twórców

Gosia Zimniak - ilustracje i infografiki / INFOGRAFIKI  / Dziwne rytuały i sposoby na kreatywność – kulisy pracy wielkich twórców
infografika kreatywność

Dziwne rytuały i sposoby na kreatywność – kulisy pracy wielkich twórców

Lubisz zaglądać za kulisy pracy kreatywnych osób? Ja bardzo. Nie tylko z czystej ludzkiej ciekawości. Proces twórczy jest dla mnie zawsze bardzo fascynujący. I tak, Mason Currey w swojej książce „Codzienne rytuały. Jak pracują wielkie umysły” ukazuje nam kulisy pracy 161(!) wielkich twórców z różnych dziedzin.


sposoby na kreatywnośćKsiążka, pomimo tego, że trochę przytłacza ilością informacji i osób w niej opisanych, jest niesamowitą lekturą. Niezwykłe jest to, że każdy tak naprawdę ma swój sposób na twórczą pracę… Jeden woli rutynę – drugi spontaniczność, jeden musi mieć ciszę, drugi po prostu przyzwyczaił się, że musi pracować w chaosie. Jedną osobę inspirują krowy, inną zapach zgnilizny. Jeden pisarz pracuje na stojąco, inny na leżąco. Wydaje się, że kluczowe jest tutaj po prostu znalezienie swoich rytuałów, swoich upodobań i trzymanie się ich 🙂 I gdy w mojej głowie, w trakcie lektury kiełkowały już takie właśnie wnioski, idealnie podsumował je pisarz Bernard Malamud, którego przyzwyczajenia twórcze zostały opisane jako ostatnie:

„Jesteś, kim jesteś. Nie Fitzgeraldem czy Thomasem Wolfe’em. Aby coś napisać, trzeba usiąść i pisać. Nie ma właściwego czasu ani miejsca, działasz w zgodzie ze sobą, ze swoją naturą (…) Ostatecznie każdy wypracowuje swój własny sposób. Cała tajemnica tkwi w Tobie.”

Święte słowa!

Dlatego wpisu o tej książce postanowiłam nie traktować poradnikowo, a jedynie jako ciekawostkę (i tak sugeruję też czytać tę książkę). Postanowiłam się skupić na najdziwniejszych rytuałach i sposobach na kreatywność, o których można w niej przeczytać. Z premedytacja pominęłam wszelkie historie z używkami, a tych było od groma 😉

Podsumowaniem mojej infografiki mogą być słowa Johna Adamsa (też zamieszczone w książce): „Doświadczenie nauczyło mnie, że większość naprawdę kreatywnych ludzi, których znam, ma swoje bardzo rutynowe i mało wytrawne przyzwyczajenia.”

Jestem ciekawa, czy Ty masz jakieś dziwne rytuały związane z pracą lub sposoby na kreatywność?

 

(A dla ciekawych tej tematyki: niedawno wyszła książka z kulisami pracy polskich pisarzy. Jest to napisana przez Agatę Napiórską (notabene tłumaczkę książki Curreya) “Jak oni pracują“. Koniecznie muszę przeczytać :))