Na blogu

Wciśnij enter aby wyszukać

Wyróżnij się dzięki graficznemu CV

Gosia Zimniak / KOMUNIKACJA WIZUALNA  / Wyróżnij się dzięki graficznemu CV
graficzne cv

Wyróżnij się dzięki graficznemu CV

W najnowszym numerze magazynu „Klub Kobiet” ukazał się artykuł mojego autorstwa pt. „Kreatywność potrzebna od zaraz”. Piszę w nim o kreatywności w aspekcie pracy, czy to na etacie, czy własnej działalności. W jednym z akapitów („Kreatywność w poszukiwaniu pracy”) podejmuję temat kreatywnych dokumentów rekrutacyjnych, m.in. graficznych CV. Wizualny życiorys jest niestandardową prezentacją kariery zawodowej, umiejętności i zainteresowań. Stanowi odpowiedź na tak powszechnie poszukiwaną w ofertach pracy kreatywność, wyraża charakter i osobowość kandydata.

Graficzne CV to nowa dziedzina, która dopiero się rozwija, ale znakomicie wpasowuje się w obecnie panujący trend kreowania marek osobistych. Jest to forma, którą wykorzystać mogą poszukujący pracy czy poszukujący zleceń Freelancerzy.
Oczywiście przygotowując taki dokument należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim jego forma nie może górować nad treścią. CV musi bowiem nieść istotne informacje i pokazywać, że dana osoba posiada nie tylko kreatywność czy wyjątkowy charakter, ale przede wszystkim umiejętności i wiedzę.
Dlaczego graficzne CV?
 • Jest to świetny sposób na wyróżnienie się z tłumu konkurentów – rekruterzy przeglądają codziennie setki tak samo wyglądających dokumentów. Ciekawie wyglądające CV przyciąga uwagę, a co za tym idzie gwarantuje…
 • zapamiętywalność.
 • Jest odpowiedzią na przeładowanie życiorysu niepotrzebnymi informacjami. Wizualizacja historii kariery pozwala na łatwe uwypuklenie najistotniejszych informacji.
 • Tworzenie CV to element sztuki autoprezentacji – graficzne CV może pokazać Twój charakter, osobowość, zwłaszcza jeśli jesteś Freelancerem i tworzysz swoją markę osobistą.
 • Opowiada wyjątkową historię o Tobie.
 • Pokazuje kreatywność i talent ( na przykład w odniesieniu do zawodów kreatywnych.
CV w formie infografiki
Infografika wydaje się idealną formą do przedstawienia życiorysu, ponieważ jej domeną jest prezentacja dużej ilości informacji, danych i liczb w postaci wizualnej. Jej forma zapewnia czytelność i przejrzystość oraz pozwala odbiorcy na szybkie uchwycenie najważniejszych treści.
Jakie elementy można wykorzystać w takim CV? Przykładowo:
 • oś czasu (np. pokazującą historię zatrudnienia lub historię działalności Twojej firmy),
 • zdjęcie (to raczej obowiązkowy element każdego życiorysu),
 • statystyki (warto znaleźć sposób, aby pokazać swoje zalety w liczbach, np. liczba lat doświadczenia zawodowego, liczba projektów zakończonych sukcesem, procent zadowolonych klientów),
 • logotypy pracodawców/klientów (zwłaszcza jeśli to jakieś topowe marki, rozpoznawalne logo w zamieszczone w CV buduje wiarygodność),
 • chmura tagów, czyli wyrazów dotyczących Twoich umiejętności, zalet, cech charakteru,
 • referencje bądź krótkie opinie byłych pracodawców czy klientów,
 • tagline, czyli slogan, którym posługujesz się do reklamowania swojej działalności ( o tym jak napisać dobry tagline będę pisała w jednym z kolejnych postów).
Zalety CV w formie infografiki to przede wszystkim przejrzystość i czytelność.
Jako przykład zrobiłam swoje CV w formie infografiki. Kolorystycznie jest dosyć stonowane i zawiera istotne informacje (właściwie wszystko to, co znajduje się w moim papierowym CV).
graficzne cv
Artystyczne CV
Coś dla grafików, copywriterów, marketingowców i innych kreatywnych zawodów. Artystyczne CV jest doskonałym pomysłem na pokazanie nie całego życiorysu i wszystkich kompetencji, tylko wybranego aspektu działalności. Do wykorzystania przez Freelancerów na przykład jako oferta dla potencjalnych klientów. Zawieramy w nim informacje personalne, dotyczące wykształcenia, nagród, wystaw, doświadczenia zawodowego w danej dziedzinie. Takie CV może być przy okazji zajawką portfolio.
Przykładowo, moje artystyczne CV pokazujące mnie w moim „naturalnym” otoczeniu (czyli przy biurku, przed kompem i kartką papieru w ulubionej bluzie). W CV skupiłam się na umiejętnościach i doświadczeniu zawodowym, które mogą się przydać  w zleceniach jako grafik i ilustrator. Nie wspomniałam tutaj o publikacjach tekstowych.
graficzne cv
Na koniec moje CV we freestajlowej formie, coś na kształt komiksu wykorzystującego visual storytelling, czyli historię mojej działalności/mojego biznesu opowiedzianą w graficzny sposób.
graficzne cv
 
 
 
Mam nadzieję, że zaprezentowane przeze mnie przykłady oddają charakter graficznych CV i choć trochę zainspirują Was przy tworzeniu własnych wizualnych życiorysów.
Poniżej jeszcze kilka ważnych kwestii związanych z tym tematem.
PAMIĘTAJ!
– W przypadku graficznego CV liczy się planowanie. Najpierw warto dopracować papierowe CV, aby historia kariery była spójna. Ponadto musisz wiedzieć, co chcesz pokazać, czy wszystkie swoje zalety i wyrózniki, czy tylko jeden aspekt swojej działalności.
– Graficzna forma nie jest odpowiedzią na słabe CV i doświadczenie zawodowe. Życiorys sam w sobie musi być dostatecznie atrakcyjny, aby zachęcić rekrutera czy zleceniodawcę do kontaktu z Tobą. Wykorzystana w nim grafika czy program graficzny jest tylko narzędziem, a nie jest istotą.
– Sposób, w jaki zostanie odebrany Twój wizualny życiorys może się różnić w zależności od charakteru firmy, która go otrzyma. Dlatego adresaci takiego CV powinni być wybierani z wyczuciem. Są firmy czy branże konserwatywne, gdzie graficzne CV może nie być potraktowane poważnie. Ale w nowoczesnych firmach działających w rozwijających się branżach takie CV powinno być bardzo dobrze przyjęte.
– Nie chowaj swojego graficznego CV dla siebie. Pokaż je na portalach takich jak LinkedIn, Golden Line czy na Facebooku. Zamieść je na swojej stronie lub blogu.
Co zrobić, jeśli nie masz pomysłu/talentu/umiejętności/programu graficznego, aby zrobić wizualne CV, a chcesz się wyróżnić i pokazać z innej strony? Możesz skorzystać z jednego z internetowych programów do tworzenia graficznych życiorysów online (na przykład vizualize.me, graphify.me, re.vu, ale powiem szczerze, że nie korzystałam z żadnego z nich, więc nie mogę wypowiedzieć się na ich temat) lub skontaktować się ze mną – chętnie udzielę konsultacji lub wykonam dla Ciebie takie CV.
Przy okazji postu o życiorysach zapraszam do uzupełnionej zakładki O BLOGU I O MNIE. Tam między innymi o tym, dlaczego postanowiłam założyć Blog Freelancerki.