Na blogu

Wciśnij enter aby wyszukać

Wiosenne porządki w biznesie [INFOGRAFIKA]

Gosia Zimniak / BIZNES  / Wiosenne porządki w biznesie [INFOGRAFIKA]
wiosenne porządki

Wiosenne porządki w biznesie [INFOGRAFIKA]

Wiosna za pasem! Może przy okazji „tradycyjnych” wiosennych porządków, warto zrobić też porządek w swoim biznesie? Przy okazji mycia okien warto przetrzeć nasze biznesowe założenia, lub odkurzyć jakieś zapomniane pomysły, lub wyrzucić z naszej strategii coś, co już dawno przestało działać. Aby pracowało się lepiej, skuteczniej, aby zrobić miejsce na nowe możliwości i projekty. Mam kilka podpowiedzi, a także pomocnych linków!

 

Uporządkuj przestrzeń do pracy

Kiedyś byłam większą bałaganiarą – nie przeszkadzało mi, że wokół panował tzw. artystyczny nieład. Obecnie zdecydowanie lepiej mi się funkcjonuje w uporządkowanej, bardziej minimalistycznej przestrzeni. Porządek pozwala mi zachować większą produktywność. Po pierwsze elementy bałaganu mnie nie rozpraszają podczas pracy. Po drugie, uważam, że szukanie czegoś to straszna strata czasu. Dlatego staram się na co dzień utrzymywać porządek w moim miejscu pracy i obecnie nie wymaga ono zbyt wielkiego porządkowania. Jedyne co „wisi nade mną” to porządek w dokumentach.  Opasłe segregatory z umowami i fakturami to niezłe wyzwanie.

Pomocne linki:

 

Poukładaj w głowie

„Twoje założenie są Twoimi oknami na świat. Wyszoruj je od czasu do czasu, inaczej nie przejdzie światło.” Isaac Asimov

Powyższy cytat idealnie oddaje sens tego podpunktu. Człowiek nieustannie się zmienia, rozwija – wraz z nim zmieniają się priorytety, marzenia i cele. Warto zastanowić się, czy to, do czego tak usilnie dążymy jest dla nas nadal aktualne? Czy wizerunek, który budujemy jest zgodny z naszym stanem faktycznym? Może pojawiło się coś nowego (jakieś zapotrzebowanie klientów), czemu warto poświęcić więcej uwagi? Warto to przeanalizować, wyciągnąć wnioski i zmienić założenia naszych biznesowych działań.

Pomocne linki:

  • Na wiosnę warto nie tylko przyjrzeć się swoim celom, ale i przeprowadzić detoks umysłu. Fajne pomysły dotyczące tego, jak wrzucić na luz proponuje Natalia Knopek.

 

Odgruzuj kalendarz

Przyjrzyj się swoim zobowiązaniom i listom zadań do zrobienia. Czy wszystko to jest niezbędne? Czy są jakieś zadania, które możemy oddelegować?

To, jak dla mnie, chyba najtrudniejsze zadanie. Zresztą przy okazji wpisu o nadkreatywności okazało się, że czyta mnie wiele kreatywnych osób, które, podobnie jak ja, mają mnóstwo pomysłów na siebie i na projekty do realizacji.

Pomocne linki:

 

Oczyść komputer

Przejrzyj i posegreguj foldery, uporządkuj pulpit. Warto zrobić także porządek w skrzynkach mailowych – czy czytasz wszystkie newslettery, które subskrybujesz?

Pomocne linki:

 

Wyrzuć złe nawyki

Popracuj nad wyeliminowaniem nawyków, które hamują Twoje działania i rozwój.

Pomocne linki:

  • Jednym z nawyków, które na infografice zamieściłam w koszu na śmieci jest słomiany zapał. Słomiany zapał na celowniku – to świetny artykuł Angeliki Chimkowskiej, z którego dowiesz się, jak zacząć kończyć projekty.

 

Zrób przegląd działań promocyjnych

Co się sprawdza? Co nie przynosi efektów? Może warto wypróbować jakiś nowy sposób dotarcia do klientów?

Pomocne linki:

 

Odkurz media społecznościowe

Pomyśl, jak możesz maksymalnie wykorzystać swoje profile w social mediach. Przeprowadź analizę swoich działań – co działa, a co by trzeba zmienić?

Odkurzenie mediów społecznościowych to też przyjrzenie się temu, jak sami spędzamy tam czas, co obserwujemy i w jakie dyskusje się wdajemy. Czy rzeczywiście działamy ze strategią w ręku i wiemy po co zaglądamy na platformy społecznościowe? Warto sprawdzić, czy wszystkie profile, które obserwujemy są nadal dla nas ciekawe, a grupy facebookowe, do których należymy – pomocne.

Pomocne linki:

 

A czy Twój biznes potrzebuje porządków na wiosnę?