Na blogu

Wciśnij enter aby wyszukać

7 oznak, że kochasz to, co robisz

Gosia Zimniak / ROZWÓJ  / 7 oznak, że kochasz to, co robisz
praca z pasją

7 oznak, że kochasz to, co robisz

Dzisiaj Walentynki, więc będzie o miłości… O miłości do pracy, miłości do tego, co się robi. Jestem zwolenniczką pracy z pasją i uważam za wielkie szczęście to, że mogę zawodowo zajmować się tym, co najbardziej lubię robić. Oczywiście, nie zawsze tak było. Mam na swoim koncie prace, które nie dawały mi tyle satysfakcji, co więcej takie, których szczerze nie lubiłam.

Na infografice przedstawiłam 7 najważniejszych, według mnie, oznak pracy z pasją. Takich, które przy okazji nie będą oznaką pracoholizmu (bo to, że pracujesz 24 godziny na dobę może wcale nie oznaczać, że tak kochasz swoją pracę).

Poniedziałki nie są takie straszne

Syndrom niedzieli, syndrom poniedziałku – jakkolwiek to nazwiemy, myślenie i stresowanie się nadchodzącym tygodniem roboczym w ostatnich chwilach weekendu nie jest czymś przyjemnym. Oczywiście ja też czasami czuję lekki stresik prze nowym tygodniem, zwłaszcza wtedy, gdy zajmuję się jakimś cięższym projektem lub wiem, że czeka mnie jakieś nowe, nie do końca wiadome zadanie.

Gdy lubisz to, co robisz cieszysz się, że wracasz do swoich zajęć, do swojej rutyny. Oczywiście bez przesady. Celowo nie sformułowałam tego punktu: Czekasz z niecierpliwością na poniedziałek lub Skaczesz z radości w poniedziałek rano. Sama uwielbiam moje weekendowe, rodzinne życie. Jednak na szczęście, poniedziałek (zazwyczaj) nie wywołuje u mnie negatywnych emocji.

Podczas pracy rzadko spoglądasz na zegar

A jak już spoglądasz, to z niedowierzaniem, że czas tak szybko leci… Pamiętam, jak wolno potrafiła przesuwać się wskazówka zegara, gdy wykonywałam niezbyt pasjonującą mnie pracę. Zwłaszcza przed wymarzoną godziną 16, kiedy to wychodziło się do domu. Coś jest w stwierdzeniu, że szczęśliwi czasu nie liczą.

Wszędzie widzisz inspirację

Tematy związane z pracą nie chcą się od Ciebie odczepić? Wpadasz na pomysły zawodowe w czasie wolnym? W sumie to nic dziwnego, bo kreatywność z reguły potrzebuje odejścia od miejsca pracy, a także wypoczynku i relaksu – wtedy zaczyna działać na zwiększonych obrotach. Z tą różnicą, że w przypadku pracy z pasją chcemy od razu zrealizować te pomysły. Niejednokrotnie przed samym zaśnięciem (lub pod prysznicem) wpadałam na pomysły, które sprawiały, że już nie mogłam doczekać się poranka.

Praca pozytywnie wpływa na inne aspekty Twojego życia

Od zawsze praca ma ogromny wpływ na życie człowieka. Nawet jeśli jej nie lubimy, potrafimy zmobilizować się, żeby wstać rano z łóżka i działać. Praca z pasją pozwala wstawać pełnym energii i z dobrym nastawieniem. Bez wątpienia, taka praca pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Ale nie tylko… Pracy możemy zawdzięczać np. jakieś ciekawe znajomości (także te przeniesione na grunt prywatny) czy wyjazdy w ciekawe miejsca.

Bardzo dobrze znasz tzw. stan flow

Każdy coś słyszał o flow, nie każdy tego doświadczył. Ja potwierdzam: magiczne flow istnieje. Czym jest ono dla mnie? Zaangażowaniem w to, co robię, pracą z pasją, świadomością, że moje działania mają sens i prowadzą mnie do większego celu. Flow często rodzi się, gdy angażujemy się i jesteśmy całkowicie pochłonięci naszym zajęciem. Ja jestem w stanie osiągnąć taki stan wyłącznie jak robię coś, co mi sprawia przyjemność. W innym przypadku muszę się mocno napracować, żeby co 5 minut nie wchodzić na Instagram lub nie wymyślać jakiś innych zastępczych zajęć.

Lubisz opowiadać o tym, czym się zajmujesz

Oczywiście nie chodzi mi o to, żeby zanudzać znajomych czy rodziny opowiadaniami o pracy (zwłaszcza, gdy tego nie chcą). Chodzi o ten błysk w oku widoczny u osoby, która opowiada o swojej pasji. To naturalne, że chcemy dzielić się z kimś ciekawymi rzeczami (projektami, sukcesami, spełnionymi marzeniami, współpracami z interesującymi ludźmi), które spotykają nas w naszej pracy.

Nie boisz się podejmować wyzwań

Gdy się kocha to, co się robi o wiele łatwiej jest podejmować się jakiś trudnych wyzwań, a samo dążenie do celu i próbowanie jest przyjemnością. W przeciwnym razie, do zadań trudnych trzeba się zmuszać i walczyć z wewnętrznym oporem.

 

Jestem ciekawa, czy Ty też kochasz to, co robisz?